קצת קשה לדמיין עכשיו שמשבר הקורונה שכמעט ומשתק את המשק הישראלי יסתיים בקרוב, אבל בדיוק על זה מתחילים עכשיו לדבר קובעי המדיניות: איך - ומתי - ישראל תצליח לצאת מהמשבר בצורה הטובה ביותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קודם כל כדי להתחיל ולצאת מהמשבר, צריך להתקיים התנאי הבסיסי ביותר - שיעור תחלואה של כמה עשרות מאובחנים חדשים מדי יום לכל היותר. רק אחר כך יהיה אפשר לפנות לשתי אסטרטגיות שיתחילו לשחרר את המשק.

האסטרטגיה הראשונה היא לפי אזורים גיאוגרפיים. בשלב הראשון, לחדש את המסחר והתעסוקה בערים ששיעור התחלואה בהן נמוך ומשפיעות על המשק. בהתחלה לאפשר עבודה רק בתוך הערים. לאחר מכן, להרחיב לעבודה לפי מחוזות ואז, ורק אז, לפתוח את כל הארץ.

האסטרטגיה השניה היא לשחרר את המשק לפי קטגוריות. בשלב הראשון, להוציא חזרה לעבודה את כל הצעירים, שעובדים במקום עבודה חיוני ושגרים ביישוב עם פוטנציאל הדבקה נמוך. לאחר מכן, לשחרר את כל מי ששייך לתעשייה ויכול להניע מחדש את גלגלי המשק ורק בסוף לצרף את מי שנמצאים בקבוצות סיכון.

השאלה הגדולה היא כמובן לוח הזמנים. ראש הממשלה רוצה לאשר את התכנית במהלך חול המועד. היישום מתוכנן לאחר הפסח. בקיצור, תאריך היעד האופטימי ביותר לתחילת החזרה לשפיות יהיה יום ראשון, 19 באפריל.