רגע לפני פתיחת משפטו היום (ראשון), ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה באופן אקטיבי להתסיס את השטח ומשתלח במערכת המשפט. מדובר לא רק בהפגנות, אלא גם ב"אור ירוק" לחברי מפלגתו להגיע לבית המשפט ולהתסיס את השטח. השרים אמיר אוחנה ומירי רגב כבר הודיעו שהם יתייצבו, והם לא היחידים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הניסיון להתסיס את השטח מתבטא גם במתקפות תקשורתיות על מערכת אכיפת החוק - כפי שהשמיע למשל הערב השר אוחנה: השר הטרי לביטחון פנים אמר אמש (שבת) לדנה ויס כי האמון שלו בבתי המשפט "מוגבל ולא התגבר". אוחנה אף הדגיש כי הוא מודאג ואמר: "לא יודע אם המשפט מכור, יש עננה כבדה סביב מנדלבליט - מחנה הימין כולו עומד מחר למשפט".

אפילו שר החינוך גלנט, האיש שאמור ללמד את תלמידי ישראל לבטוח במערכת, כותב שבמערכת אכיפת החוק נוהגים איפה ואיפה: "מה מסתירים הפרקליטות והיועמ"ש?".

אבל לא כולם בטוחים שזו הדרך הנכונה להתמודד עם הסיטואציה המורכבת בגוש הימין ואפילו במפלגת הליכוד יש לא מעט גורמים שמודאגים מהאסטרטגיה שבה בחר וחושבים שהמהלך הזה מיותר.

נתניהו ודרעי. ארכיון
דרעי ונתניהו, ארכיון | צילום: הלל מאיר/TPS‎, חדשות

מרתק להסתכל על חברו לממשלה אריה דרעי, שניסה את השיטה הזו בעבר ("הוא זכאי") וסיים עם שנתיים בכלא, ואילו בסבב ב' בחר בטקטיקה אחרת לגמרי. מאז שנפתחה החקירה ב-2016 לא אמר מילה נגד מערכת אכיפת החוק, וכעת התיק שלו לקראת סגירה. דרעי בחר בדרך אחרת.

חשוב להדגיש: במשפט, הראיות צריכות לדבר ולהכריע, אבל נתניהו כנראה מאמין שהאווירה הציבורית תעזור לו להלחיץ את השופטים. אחרים, גם במפלגה שלו, חושבים שזה עלול לחזור אליו כמו בומרנג ולייצר בדיוק את הפעולה ההפוכה.