הדיווחים על התקיפות בסוריה הלילה (בין שלישי לרביעי), המיוחסות לישראל, מצביעים על תקיפות נרחבות מהרגיל. חשוב מכך, הם גם כוללים אזור פעולה שלא הותקף בעבר. אחת מהתקיפות המדווחות היא באזור סווידא - אזור מיושב דרוזים. אם ישראל פעלה בו, הרי שזה יכול להיות סממן להתרחבות ההתבססות האירנית גם לאוכלוסייה זאת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מכאן עולה שההערכה שנשמעה לאחרונה, לפיה האירנים נוטשים את סוריה, הייתה אולי רק משאלת לב. חשוב לזכור גם שזהו אזור שהרוסים הבטיחו שלא תהיה בו נוכחות של אירן או חיזבאללה.

המיזם האירני להתבססות בסוריה נמשך וישראל תיאלץ להמשיך לפעול כדי לסכלו.

יש לקחת בחשבון שהאירנים ינסו להגיב על המשך התקיפות, כפי שניסו בעבר. ראינו בעבר ניסיונות אירנים שכשלו לירי רקטי אל עבר יעדים ברמת הגולן – ניסיונות שכשלו גם בשל ביצוע לא מוצלח של המיליציות ושל הכוחות האירנים בשטח וגם בזכות יכולות מודיעיניות, יכולות סיכול של חיל האוויר והגנה אקטיבית מוצלחת של ישראל.  

משכשלו האירנים בניסיונות אלו, הם ניסו להגיב באמצעות מתקפות סייבר שכשלו אף הן. מקבלי ההחלטות בישראל צריכים לצאת מנקודת הנחה שיהיה ניסיון לתגובה אירנית על התקיפות במגמה להרתיע את ישראל, שיכול לבוא לידי ביטוי בקשת שלמה של אפשרויות פעולה של הציר השיעי. נסראללה נכנס לנעליו של סולימאני כאסטרטג הראשי וכאיש המבצעים בשטח שלהם. 

עמוס ידלין באולפן שישי (צילום: חוסין אל אוברה)
עמוס ידלין באולפן שישי | צילום: חוסין אל אוברה

במקביל, יש לשים לב לנקודה חשובה נוספת והיא התרסקות המטבע המקומי – גם באירן, גם בסוריה וגם בלבנון. השפעת הסנקציות האמריקניות בנוסף להשפעת משבר הקורונה רק מעצים את המשבר הכלכלי העמוק במדינות הציר. מצד אחד, המשבר הכלכלי יכול למתן את התגובה של הציר השיעי אך מצד שני עלול גם לדחוף את מקבלי ההחלטות שם להסטת תשומת הלב על ידי עימות חיצוני. 

בימים אלו של שיח ציבורי ער בישראל אודות הקורונה מצד אחד והסיפוח מצד שני – יש לזכור שהאיום האסטרטגי הראשון במעלה לביטחון ישראל הוא האיום האירני. האירנים ממשיכים להתקדם בתוכנית הגרעין וממשיכים להתבסס בסוריה ולקדם את פרויקט דיוק הטילים שמהווה איום אסטרטגי ראשון במעלה על ישראל.  

על ההנהגה הישראלית לנצל את החודשים שנותרו עד לבחירות בארה"ב בכדי לתאם עם הממשל דרכי פעולה אל מול התקדמות תוכנית הגרעין באירן. זהו נושא חשוב יותר מהעיסוק בנושא הסיפוח, היוצר עימות מדיני של ישראל אל מול ידידותיה בעולם. הידידות האלו נחוצות לה למאבק באיום האירני.