הצגת הממשלה כהפקה של סרט שחור-לבן, כתוצר שתי אפשרויות בלבד: ממשלת אחדות או בחירות - אינה נכונה. הייתה הצעה של יאיר לפיד להאריך את כהונת הכנסת בחצי שנה. בתקופה זו ניתן היה לשלב ידיים למאבק בקורונה ולהתחיל בשיקום המשק. הייתה אפשרות לתמוך מבחוץ ולשלוט מבחוץ בבלוק הימין-חרדים. והייתה אפשרות לבצע שינוי קליל בחוק יסוד הכנסת. לתוך המשבצת המפרטת תנאים להיבחר, צריך, אפילו מתחייב, להוסיף תנאי: לא ייכלל ברשימה מועמד אשר תלוי ועומד נגדו כתב-אישום על עבירה מסוג פשע. הפסיקה קובעת שאין להטיל תפקיד ציבורי על נאשם בפלילים. אז להתיר לנאשם בפלילים לשמש מחוקק? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכחול-לבן סרבו לפסוע בנתיב המוצע וטענו, שבג"ץ יפסול את התוספת. הרגישות להחלטות בג"ץ ולמעמדו ראויה להערכה, אפילו נוגעת ללב, אלמלא בהסכם הקמת הממשלה היו מתעמרים, מתעללים, בשני חוקי יסוד, וממלכדים את בג"ץ מלכוד קטלני. אם יפסול את ההסכם, יואשם בשילוח המדינה לבחירות רביעיות. אם יאשר את ההסכם, יאפשר לזהם בזיהום נגיפי את התשתית החוקתית.

הטענה כאילו מגפת הקורונה שיטחה את עקומת ההתנגדות של כחול-לבן להיכנס לממשלת נתניהו, גם היא אינה נכונה. בני גנץ ובעיקר גבי אשכנזי רצו להיכנס לממשלה כבר אחרי הבחירות הקודמות כאשר הקורונה עוד לא ידעה שהיא קורונה.

ב"אולפן שישי" השתמשתי במונח תיקי כוח ותיקי נושא. צופים רבים ביקשו הסבר והרחבה. ובכן, משרדי כוח הם אלה המאפשרים לפנק, לתגמל, מקורבים: האוצר, התחבורה, האנרגיה והתשתיות, הבינוי והשיכון. הוועדות בעלות הכוח במובן הכספי, הן ועדת הכספים וועדת הכלכלה. משרדי הנושא או משרדי השרות הם, לדוגמא, העלייה והקליטה, העבודה והרווחה, הגנת הסביבה. כאשר חסידות גור נפטרת ממשרד הבריאות לטובת בינוי ושיכון מורחב, היא נפטרת מאחריות וגם עושה עסק טוב.  

תראו אילו משרדים ואילו ועדות נטל לעצמו בלוק הימין ומה הוא השליך לכחול-לבן. זאת ועוד, גם מרחב התנועה בכנסת נחסם. כאשר בלוק של 59 מספח קבוצה של 19 - ה"פריטטיות" היא כותרת לועזית חסרת תכלית ופשר. כחול-לבן שכחו לדרוש, שיו"ר הכנסת יוחלף בעת שגנץ יכהן, אם יכהן, כראש-ממשלה. ועדת החוקה, חוק ומשפט שייכת לליכוד. בוועדה לבחירת שופטים שלושה מארבעה פוליטיקאים הם אנשי ימין. את המינויים הזמניים של שומרי הסף האריכו בחצי שנה. כל בחירת שומר סף בהמשך אמורה להתבצע בהסכמה, זו אמורה להיות הסכמה בין המעיים (59 ח"כים) לבין התוספתן (19 ח"כים).

את כחול-לבן כיניתי מיום הקמתה, "ליכוד ב' בלי כתבי אישום" אך לא דמיינתי, שגנץ ואשכנזי, מדעת או שלא מדעת, יתניעו לנתניהו מכונית חסינות היברידית. הוא הרי יוכל להעיף אותם מתי שיבוא לו. לאף צד לא הייתה ממשלה משלו, זה נכון, אך הייתה אפשרות ליצור מצב שבו עושים מנתניהו תקופה קצרה בובה של ראש-ממשלה ולא לייחל שבעוד שנה וחצי גנץ יהיה, אם יהיה, ראש-ממשלה בובה.