אין פינוי ישובים. חמישים שנים של מפעל ההתנחלויות לא יורדות לטמיון - זו הכותרת מפרסום תכנית השלום אמש (שלישי) מבחינת ההתיישבות ביו"ש. היא ואין בילתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר שבועות וחודשים נערכים האנשים הקרובים ביותר לנשיא טראמפ לקראת הערב הזה. יוזמים פגישות עם בכירים בהנהגת הימין. כן, אלה שממשל אובמה הביט בהם בשאט נפש. בתקופה האחרונה הם ניסו להכין אותם לקראת הבאות. לרכך את השטח לקראת צמד המילים "מדינה פלסטינית". "קחו את התכנית בשתי ידיים", ביקשו. "לטובתכם. קודם כל בשבילכם".

תוכנית המאה נחשפת - כל הפרטים על העסקה \\ אבו מאזן, חיזבאללה ואירן נגד תוכנית המאה \\ פומפאו: "לא משנה מי יהיה רה"מ, תוכנית המאה תצא לפועל" \\ האם יישובי המשולש יהיו חלק מפלסטין? \\ שרים בימין מזהירים: "מדינה פלסטינית - קו אדום"

פרסמנו אמש את התוכן של פגישה אחת כזאת בין בכיר בסביבת טראמפ לבכיר בהנהגת יו"ש:

"אני מציע לכם בהנהגת ההתיישבות לזכור דבר אחד: תכנית כזאת לא תקבלו מאף ממשל בעתיד", אמר אותו גורם. "היום שאחרי טראמפ, בין אם יהיה בעוד חמש שנים או חלילה בעוד שנה, יגרום לכם להתגעגע לממשל הקודם (אובמה), זה חלון הזדמנויות שלא יחזור", אמר וצדק.

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
כך תיראה המדינה הפלסטינית לפי טראמפ

ראשי המועצות כיום וגם אנשי יש"ע הוותיקים ישבו הערב מול המסכים ושפשפו עיניים בתדהמה. "היינו כחולמים", לחשו לעצמם. לפני רגע עוד יצאו הודעות גינוי על כל סגירת מרפסת בגילה במשך שתי כהונות של הנשיא אובמה. נשיא שהפך את המפלגה הדמוקרטית למקום שבו תומכות בי די אס זוכות למעמד של כבוד. השנים הרעות עברו. ועכשיו מה?

בסופן של הרבה מאוד מילים ומחמאות בבית הלבן אמש, כולל מופע שיווקי מרהיב של טראמפ ושמונים עמודים עמוסים בפרטים ותתי סעיפים, זו התמונה הפשוטה:

לראשונה זה חמישים שנה הוענק הכשר מהדרין למפעל ההתיישבות שבמשך חצי יובל היה מוקצה מבחינה בינלאומית. נכון, אירופה והעולם הערבי לא ישנו את עמדותיהם במילימטר, אבל כמעט חצי מיליון בני אדם קיבלו אמש אור ירוק לשדרוג מעמדם מאזרחים שמנוהלים על ידי צבא, לאזרחים שמנוהלים ע"י מערכת אזרחית.

נשיא ארה
טראמפ ונתניהו לפני הצגת התכנית | צילום: AP

זה הסכם שלראשונה מגדיל את שטח מדינת ישראל עם 30% משטחי יו"ש. אף אחד לא באמת רצה אי פעם לספח את שכם, רמאללה, או ג'נין. זה הסכם שלום שכולל הגדלת שטחה של מדינת ישראל ולא ההיפך. וכן, יש גם מקל, הקמת ישות פלסטינית מדינתית. מדינה זה לא. אבל זו בהחלט ישות עצמאית עם שטח לא מבוטל.

הנהגת המתנחלים התלבטה מה תעשה כשיגיע הרגע הזה. הנטייה אמרה לא לצאת נגד הנשיא המיטיב. מצד שני אין ברירה, חייבים לייצר תחושת מחאה. מחאה כזו אגב מבחינה בינלאומית יכולה לשרת מאוד את נתניהו. הנה תראו כמה קשה לי להעביר את התכנית הזאת בבית, לא רק הפלסטינים מרגישים שהם משלמים עליה מחיר.

אבל בסוף חשוב לזכור: מאז הסכמי אוסלו הובילה הסרבנות הפלסטינית להכפלת מספר המתיישבים מעבר לקו הירוק פי ארבעה. במקרה הזה, סרבנות ישראלית למתווה טראמפ, לא תגדיל את המספר הזה עוד. להיפך.