המפה שהציג הבית הלבן כנספח לעסקת המאה של דונלד טראמפ היא היא הסיפור כולו. "המדינה הפלסטינית" שאליה התייחס נשיא ארצות הברית מוצגת ככתמים ירוקים, מפושטים במזרחה ובדרומה של מדינת ישראל הריבונית. בתוכם כ-15 נקודות שחורות - רשימה חלקית של מה שמכונה בידי מציירי המפה הזו "קהילות ישראליות מובלעות", מונח מכובס חדש למה שנהוג לכנות בישראלית מדוברת "התנחלויות מבודדות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השטחים הפלסטיניים מחוברים ביניהם בשלל קונסטרוקציות הנדסיות: כבישים ראשיים פלסטיניים, גשרים ומנהרות. המפה מציעה מעבר בין השטחים הפלסטיניים לירדן דרך גשר ומנהרה, ומאפשרת להם גישה לנמלי הים של אשדוד וחיפה. בהתבוננות ראשונית זה נראה כלוח מעודכן למשחק החברה "סולמות וחבלים", שהמבוגרים בינינו ודאי זוכרים.

במקרה הריאלי, הפסימי, זהו כתב כניעה, שאם ייושם באופן חד צדדי יוביל לשפיכות דמים. עם זאת, זאת, יש בעסקת המאה כמה עקרונות שבמקרה האופטימי יכולים להיות בסיס למשא ומתן שמתבסס על עקרונות יסוד יצירתיים חדשים, המעידים על חשיבה מחוץ לקופסה - עקרונות שעליהם סמך אמש ראש ממשלת ישראל את ידו כשקיבל את העסקה מתחילתה ועד סופה.

ערד ניר
צילום: החדשות

במשך שנים קרא בנימין נתניהו לפלסטינים להתייצב למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. כשנשאל על מה הוא מוכן לשאת ולתת, סירב להשיב. "כל מה שאומר יהווה ויתור בתנאי הפתיחה", נימק. בכך שקיבל נתניהו את תכנית המאה, הסכים להקים מדינה פלסטינית בין הים לירדן. הוא גם הסכים שירושלים היא בירתה. לא דבר של מה בכך. אבו מאזן השיב ב"אלף פעמים לא"? נתניהו מפקיד עכשיו את עתידה של ישראל בידי הסרבנות הפלסטינית.

עקרון חשוב נוסף שמציגה התוכנית הוא אי-פינוי ישובים. ההתנחלויות המבודדות נשארות במקומן בתוך השטח הריבוני הפלסטיני. העיקרון הזה סותר את כל הרעיונות והמתווים שהונחו על שולחן המשא ומתן מאז תכנית החלוקה של האו"ם, והוא מהווה בסיס לשלל רעיונות שנבחנים בשנים האחרונות בגופי מחקר שונים לפתרון של חלוקה בארץ שבין הים לירדן (במובן "לחלוק") ולא את הארץ שבין הים לירדן (במובן המקובל של "לחלק"). בהקשר הזה ניתן לראות גם את האפשרות המוצגת בתכנית להעברת ריבונות באזור המאוכלס בפלסטינים אזרחי ישראל באזור המשולש.

ובחזרה לקרקע המציאות. כדי להגיע לפתרון הוגן, יש צורך בכוונות טובות ובמשא ומתן כן. זה לא היה אמש בבית הלבן. הייתה שם אדנות ושכרון כוח של צד אחד - הצד שלנו. הצד שישלם את המחיר.