שיעור ההדבקה הגבוה בערים חרדיות הינו תוצאה ישירה של ההפרות הממוסדות והשאננות שגילו אגפים נרחבים בחברה בתחילת משבר הקורונה, וגם נסיבות חייו של הציבור החרדי: צפיפות, עוני, ניתוק מהמדיה וחוסר אמון ברשויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כל אלו לא יכולים להסביר או להצדיק את המראות המופקרים הלילה בבני ברק של מאות משתתפים בהלוויית אחד מרבני הפלג הירושלמי, את ריקודי חסידיו של ברלנד או את ה'טיש' שנערך בשבת בכמה חצרות אנטי ציוניות בשכונת מאה שערים. בכל אלו על המשטרה לטפל ביד ברזל.

המצב כעת ברור וידוע גם בקהילות הסגורות והמנותקות. הדיווחים הקשים מברוקלין ורשימות הנפטרים בקהילות החרדיות באירופה כבר שוטפים את הציבור החרדי – שרובו התעורר בבהלה ומקפיד כעת על שמירת ההוראות, באיחור.

חרדים קורונה שלט חרדי
להגיע גם למי שיש סלולרי כשר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
התמודדות עם קורונה בחברה החרדית
הרוב נשמע להוראות, מד"א בירושלים | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

חרדים רבים מבקשים בצדק להבדיל בינם לבין קבוצות השוליים האנרכיסטיות: הפלג הירושלמי, קיצוני מאה שערים ואנשי חצר ברלנד. המיינסטרים החרדי, שזלזל גם הוא בהנחיות משרד הבריאות, משלם כעת את מחיר ההחלטה להשאיר את מוסדות החינוך פתוחים בהוראת הרב קנייבסקי.

זמן לחשבונות ולמציאת האשמים עוד יהיה, אבל כעת מה שחשוב הוא לדאוג לפתרונות מותאמים עבור מרבית הציבור שמבקש לשמור על כללי הזהירות: עריכת בדיקות נרחבות בריכוזים החרדיים, שם לרוב הציבור אין רכב פרטי ולכן לא יוכל להגיע למתחמי הבדיקות של מד"א.

קורונה חרדים תור סופר בשישי האחרון
להגביר את המודעות, תורים בבית שמש | צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90
הכנת מצות לפסח
הכנות לפסח בחברה החרדית | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בנוסף, יש לאתר ולהגיע אל הנדבקים הנדרשים לבידוד גם אם אין להם סמארטפון שמקבל את המעקב האוטומטי, וגם אם אינם מקבלים הודעות כי הטלפון שלהם כשר.

ועוד נקודה חשובה: הימים הם ימי ערב פסח, ההיערכות לחג בבית חרדי שונה לחלוטין מבית ממוצע בישראל. היא כוללת החלפה מלאה של כל כלי הבית והצטיידות בהיקפי ענק של מזון כשר לפסח למשפחות גדולות מאוד. חשוב לספק לחברה החרדית פתרונות שיאפשרו להצטייד בהתאם, כדי להקל על הרוב המוחלט של הציבור החרדי שמבקש להקפיד ולשמור על כללי הבריאות – ועל הלכות הפסח.

יאיר שרקי
יאיר שרקי | יח``צ: אייל בן יעיש

לרבנים יש תפקיד מכריע במתן הוראות על היערכות שונה השנה לקראת החג. כרגע, הבלגן והבלבול חוגגים גם בקרב הרוב המבקש לשמור על חייו ובריאותו. משבר הקורונה חשף וחידד שוב את משבר ההנהגה בחברה החרדית. זו כבר לא רק פוליטיקה – אלו גם חיי אדם.