נדירים מאוד המקרים שבהם אחד מוותיקי תנועת חמאס יוצא בביקורת חריפה נגד הנהגת הארגון ומצביע על שגיאותיה. כך בדיוק עושה עכשיו ד"ר אחמד יוסף שהיה יועצו המדיני של אסמאעיל הנייה בעת שכיהן כראש הממשלה בעזה. יוסף היה במשך שנים רבות האדריכל של מדיניות החוץ של חמאס לאחר שבילה שנים בארצות הברית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון שהעניק לעיתון אינדיפנדט בערבית אומר יוסף כי חמאס מפסיד במערכה נגד ישראל על כיבוש דעת הקהל במערב, ואיננו מצליח להתמודד כהלכה עם עוצמת הקשרים הבינלאומיים של ישראל. יוסף אומר כי החמאס צריך לשנות את היעד המוצהר שלו ובמקום להטיף לחיסול מדינת ישראל, מוטב לאמץ את הקריאה ל"מדינה פדרלית דתית". כוונתו למדינה שבה יהיו זכויות אוטונומיות לבני הדתות השונות אך לא לבני שני העמים - זוהי גרסה חדשה שהוא מציע במקום תוכניתו הישנה של יאסר ערפאת ל"מדינה חילונית דמוקרטית".

יוסף טוען כי פרסום המצע המתוקן של חמאס ב-2017, שהחליף את אמנת הארגון מימי היווסדו אמור היה לשפר את יכולת חמאס לתמרן בזירה הבינלאומית, אך תקווה זו לא התממשה משום שראשי הארגון לא ידעו כיצד לשווק את השינוי ואף ביצעו טעויות קשות בתרגום המסמך מערבית לשפות אחרות.

ממשיך לאיים על ישראל, הנייה
איסמעיל הנייה | צילום: חדשות

לדבריו, אילו פורסם המסמך 10 שנים קודם לכן, חמאס היה מצליח לשפר את תדמיתו במערב, אך היוזמה הזו הוחמצה. יוסף מספר כי חמאס קיים בעבר ערוצי הידברות חשאיים עם ארה"ב, לרבות שיגור אגרות לנשיא אובמה. לפי גרסתו, נכשל חמאס להסביר שפניו לקיום משותף עם יהודים בארץ ולא לגירושם או השמדתם.

הוא מסביר שהתנועות האיסלמיות מפגרות אחר האירועים ורק לאחר פרישתו הודה מנהיג הארגון הקודם חאלד משעל כי חמאס ביצעה שגיאות קשות. הוא לועג למנהיגי חמאס הנוכחיים באומרו כי הם לא קראו מעולם ספר על דיפלומטיה או פוליטיקה ואין הם מסוגלים להודות בשגיאות קשות שעשו.

פעילי חמאס
פעילי חמאס. ארכיון | צילום: Abid Katib, GettyImages IL

ההסבר שלו הוא שראשי חמאס עוסקים בשינון ספרות דתית במקום ללמוד כיצד מתנהלת הזירה הבינלאומית. לדבריו, חמאס איבד הזדמנויות לא מעטות לקשור יחסים עם מדינות אירופאיות והסכים רק למגעים לא סדירים וערוצים סודיים.

יוסף מסיים את דבריו בעצה למנהיגי חמאס לחדול לערער על מנהיגותו של אבו מאזן ולהבין שהעולם מקבל רק אותו כנציג מוסמך של העם הפלסטיני.