אחרי שהיללנו ושיבחנו את אנשי החינוך על הלמידה מרחוק, שבאמת הייתה חדשנית ופורצת דרך, הגיעו אנשי האוצר ואמרו שהיא לא אפקטיבית כמו יום בבית ספר או בגן. טיעון לגיטימי לגמרי. באמת היו בתי ספר שהשקיעו מאד, היו אפילו שהשקיעו מדי - והיו שהסתפקו בלינק לשיר ביוטיוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המחאה האזרחית הייתה מדהימה: תלמידים והורים ביקשו את מעט השגרה שהייתה להם, ומורים ביקשו להמשיך לדאוג לתלמידים שהם אוהבים ולהישאר חיוניים בעצמם.

בא ראש הממשלה, ולראשונה בעשור האחרון התערב בתחום החינוך והנחה להחזיר את הלמידה מרחוק. הנחיה מצוינת, אבל אי אפשר לשלם לכל המערכת משכורת מלאה - הרי אין כסף בקופה. במשרד האוצר מבקשים להגיע להסדר עם ארגוני המורים לפיו ישלמו לחלק מהמורים עבור הלמידה מרחוק: אולי על פי הישגים, אולי לפי שעות, אולי למורה אחד בשכבה או אולי רק למורים בתחומים מסוימים.

הרעיון הזה הוביל לזעם אדיר בקרב המורים. החשש מהמצב הכלכלי קשה בלאו הכי וההבנה שלא כולם יקבלו את אותו השכר היא קשה.

צריך לומר שתחום ההוראה בישראל הוא שריד כמעט אחרון לסוציאליזם. במדינות אחרות משלמים למורים על פי הישגים, על פי ביצועים, על פי התחומים שמלמדים, ולא פעם עולות השאלות: האם גם בישראל צריך לשנות את שיטת השכר? האם מורה שחוק שכבר כמעט לא פוגש תלמידים צריך להרוויח כמו מורה חדשני ומלא מוטיבציה?

לענייננו, לא שמענו את דעתם של שר החינוך או את מנכ"ל משרדו בנושא. כלום. הגיוני מבחינתכם לשלם באופן שונה למורים שונים? אתם אוהבים את הרעיון? שונאים אותו? נעלמו.

בינתיים, המורים והגננות מצביעים במקלדת ומגלים סולידריות. למרות מה שרבים מציבור המורים חושב, סולידריות זו לא מילה גסה. ככה חינכו אותנו. בתנועת הנוער ובבית הספר אמרו לנו שבזמן חירום יש להיקרא לדגל ולהפגין סולידריות, ורבים באמת עושים זאת ושומרים על קשר עם התלמידים בהתנדבות. אולי לא מדובר בלמידה מלאה, אבל זה שווה זהב. ברור, אגב, שקשה לצפות לרוח התנדבות מאנשים שהמשכורות שלהם לאורך כל השנה הן מעליבות.

וכן, אני חושבת שצריך להוסיף ימי לימוד תמורת תשלום מלא בימי החופש הגדול, משתי סיבות: גם כי התלמידים צריכים להשלים את החומר החסר, וגם כי ההורים צריכים לחזור לעבוד ולהרוויח. זה לא אומר שהמורים הם בייביסיטר - זה אומר שהם נחוצים וחשובים למשק. מותר לכתב להגיד את המילה "חופש" בלי לחטוף אחר כך.

לסיכום, הלמידה מרחוק חייבת לחזור אבל במינון הגיוני. בבתים שבהם המתח והחרדה לא משאירים מקום לאוויר, הלמידה הזו שומרת על מעט נורמליות ושיגרה, על תחושה שבסוף יש מישהו, מורה או גננת, קשובים ואוהבים.

נ.ב,

רבים שואלים אותי:  "את מוכנה לעבוד בחינם?" - אנחנו כולנו עובדים במתכונת חירום, בלי יום ובלי לילה, כי צריך שיהיו חדשות איכותיות. כן, כאלה שלא מפחדות לומר סולידריות וחופש, ובאותה הנשימה אומרות שמורים זה המשאב הכי חשוב שיש לנו ושצריך לשלם להם ככל האפשר מתי שאפשר.