חוצן שהיה נוחת בכדור הארץ לבטח לא היה מבין את האירוע הזה, אבל האמת שגם לבני אדם מן השורה זה קצת מוזר. כמו במוסיקה צורמת שמתנגנת מתוך תקליט שרוט, גם בבחירות האלה נתניהו עסוק בבנט לא פחות ממה שהוא עסוק בגנץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבוקר, טענו "גורמים בליכוד" (אתם כבר מבינים במי מדובר), כי "בנט מנסה לתפוס טרמפ על תכנית החלת הריבונות שראש הממשלה נתניהו הביא בשלוש שנות עבודה עם הנשיא טראמפ". עוד הוסיפו ה"גורמים", ש"בנט לא מכיר את הפרטים ולא את המהלכים הדיפלומטיים מול הממשל האמריקני, והאמירות שלו רק מסכנות את החלת הריבונות שראש הממשלה נתניהו מקדם בתיאום ובהסכמה עם האמריקאים".

מילא שראש הממשלה מדבר כך על שר הביטחון שלו. התרגלנו שבכירות התפקידים רק מעלה את סף העוינות בין נושאיהם. אבל דווקא הסיפא של הודעת ה"גורמים", חשפה מה החשש האמיתי של נתניהו. "בזמן שבנט מנהל שיחות צד עם בני גנץ שיהיה תלוי באחמד טיבי, מלאכת המיפוי כבר בעיצומה והחלת הריבונות תושלם תוך זמן קצר", טענו ה"גורמים".

כן, זאת אובססיה, אבל תתפלאו: אפשר במובן מסוים להבין אותה. נתניהו חושש חשש אמיתי שבנט ושקד לא יהיו נאמנים לו באותו אופן בפעם הבאה, והתיקו שייווצר בינו לבין גנץ ידחוף אותם לזרועותיו של האחרון. זאת הסיבה שהוא החליט (למרות שהבטיח אחרת) לתקוף את ימינה, ולנסות - עמכם הסליחה על המטאפורה הבלתי נסבלת הבאה - "לשתות" אותם שוב.

המניע של נתניהו כפול: ראשית, אם בנט ושקד יהיו קטנים, המוטיבציה שלהם תהיה קטנה והתרומה שלהם לכחול לבן לא תספיק לכונן ממשלה. שנית, אם הם יהיו קטנים - הוא יהיה גדול יותר. למרות שלגודל המפלגה אין משמעות (ראינו רק בבחירות האחרונות), נתניהו סבור שפער של מספר מנדטים לטובת כחול לבן ישנה את המוטיבציות של השחקנים במערכת הפוליטית. במילים אחרות, סבור ראש הממשלה: אין דין תיקו או פער של מנדט כדין פער של ארבעה מנדטים. ואם בדרך צריך להשפיל את בנט ושקד - מבחינת נתניהו זה שילוב של ביזנס ופלז'ר.