מאות אזרחים מודאגים פונים מאז אתמול לעמותת "תנו לחיות לחיות" ומדווחים על כלבים שמוחזקים קשורים בחצרות הבתים בקור ובגשם הנובע ממזג האוויר. בסרטון שפרסמו בעמותה נראים הכלבים קשורים וחסרי אונים תחת הגשם, כשהם נאבקים לשרוד בקור העז ללא מחסה וללא תשומת לב מצד בעליהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמה פעמים יצא לכם לעבור ליד חצר של בית שהיה בה כלב קשור? מה הרגשתם? חששתם מהכלב המתפרע ונובח ללא הרף או שהרגשתם עצב על הכלב הבודד והאומלל? כמה פעמים עברתם ליד כלב קשור ומצאתם כלב אפאטי ומוזנח שכבר מזמן הפסיק להגיב לסביבתו? ככה נראים חייו של כלב קשור, יום-יום במשך שנים.

קשירת כלב מתייחסת להגבלת תנועת הכלב על ידי שרשרת או חפץ דומה, המקובעים לאובייקט נייח כדרך החזקתו. נכון, בישראל קיימות תקנות לרווחת הכלבים הקובעות כי יש להגן על כלבנו מפגעי מזג האוויר, לספק לו סביבה נקיה מהפרשות וכן אוכל ומים באופן קבוע. אבל אל תטעו – כל קשירת כלב בחצר הבית היא אכזרית ומהווה התעללות. מעבר לנזק הפיזי הגדול, נגרם גם נזק פסיכולוגי ובעיות התנהגות קשות.

כלבים קשורים בחוץ בזמן מזג האוויר הסוער
כלבים נאבקים לשמור על חום גוף | צילום: צער בעלי חיים

ההנחה הרווחת, שחייו של כלב בחצר טובים יותר, שגויה ורחוקה מהמציאות. השיקולים של בעלי הכלבים, שמחזיקים אותם בחצר, נובעת לעיתים מההנחה הזו או מסיבות אחרות כמו הרס של חפצים בבית, עשיית צרכים בתוך הבית , רצון שהכלב ישמור על הבית, לא יחפור בגינה, לא יקפוץ על אנשים ועוד. קשירת הכלב בחצר לא תפתור בעיות אלו, אלא תחריף אותן בצורה משמעותית ואף תניב בעיות התנהגות חדשות.

כלב הוא חיה סוציאלית הזקוקה לאינטראקציה רבה עם בני הבית, כל רצונו להיות בקרבת בעליו כמה שניתן. הם זקוקים להרגיש חלק מלהקה וליהנות מפעילות משותפת, בבית ובטיול. היעדר תשומת לב ויחס מינימלי יגרמו לו להרגיש מבודד ומרוחק מהלהקה אליה הוא שייך.

לפיכך, הכלב צפוי לפתח בעיות התנהגות קשות, שהעיקרית בהן היא תוקפנות. לבידוד חברתי ישנן השלכות קשות הקשורות בפיתוח התנהגויות אובססיביות הנובעות מתוך שעמום ותסכול. הן יבואו לידי ביטוי גם בפגיעה עצמית של הכלב עקב חוסר מנוחה על ידי רדיפה אחר הזנב של עצמו, ליקוק וגירוד עד זוב דם, ועד כדי הפיכת הכלב לחשדן מאוד, תוקפן ובלתי ניתן לשליטה.

כלבים קשורים בחוץ בזמן מזג האוויר הסוער
כלבים נותרו ללא מחסה | צילום: צער בעלי חיים

חשוב לזכור שלכלב קשור אין מרווח בריחה במידה וירגיש מאוים, לכן בכל חדירה לטריטוריה שלו, לא נותרה לו ברירה אחרת מלבד להילחם ולנשוך. הוא יהפוך במהרה לסיכון ומטרד עבוד בני אדם וחיות אחרות.

בנוסף לכל זאת, הנזק הפיזי הכרוך בקשירה גדול מאוד. כלבים רבים מצאו את מותם בצורה זו לאחר שהסתבכו עם הרצועה עד כדי חנק או שניסו לברוח וקפצו מעבר לגדר או חפץ אחר ונתלו. כמו כן, לעיתים קרובות ייגרמו פציעות קשות של הצוואר עקב משיכות הנובעות מהרצון להשתחרר מאחיזת השרשרת, חדירת הקולר לעור הצוואר עד כדי פציעות קשות ואינפקציות מסובכות.

בנוסף, הכלב הקשור פגיע בפני מזג אוויר קשה. הוא חשוף לחום כבד ולסכנת התייבשות בקיץ, לעתים כי אין לו מקום מוצל להסתתר בו, לעתים כי מי השתייה שלו נשפכו ובחורף הוא יהיה חשוף לקור קיצוני ויתקשה לחמם את עצמו. לרוב, מקום המרבץ שלהם יהיה מלוכלך ומזוהם בעיקר בצרכים של עצמם, ויתקשה מאוד להגן על עצמו מפני טפילים ומזיקים שונים.

כלבים קשורים בחוץ בזמן מזג האוויר הסוער
ללא טיפול ותשומת לב מבעליהם | צילום: צער בעלי חיים

כלבים קשורים חשופים ביותר לסכנות מבחוץ כמו כלבים אחרים הנכנסים לשטחם, ועלולים לתקוף ולנשוך מבלי שתהיה לכלב הקשור אפשרות בריחה או התגוננות וכן עלולים להיגנב בקלות על ידי אנשים אשר יעשו בהם שימוש רע.

אם אין לכם אפשרות לתת לכלבכם תנאים הולמים – לספק להם קורת גג מוגנת, טיפול רפואי והגנה מפני נזקים אחרים, הניחו לאנשים אחרים לגדל אותם. אם כל שברצונכם הוא כלב שמירה, התקינו אזעקה וגדר סביב ביתכם. הכלב לא נועד לשרת אתכם ולספק את הרצון שלכם בהגנה על הבית.