בוושינגטון מנסים מאז אמש (שבת) למצוא ניחומים כלשהם בהחלטה הארוכה שפרסמו שרי החוץ של הליגה הערבית, שדחתה את תכנית טראמפ בבוטות כבסיס למשא ומתן. בבית הלבן נאחזים בדבריו של שר החץ של האמירויות, אנוואר גרגש, שדיבר על הצורך בחידוש המשא ומתן הישראלי-פלסטיני וכן בדברים ברוח דומה של כמה שרים אחרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זהו ניסיון להמתיק את הגלולה המרה שהאכיל אבו מאזן את טראמפ (וגם את נתניהו). חרף חולשתו הצליח אבו מאזן לאכוף את עמדתו על מצרים ומדינות המפרץ, שעוד אתמול בבוקר הבהירו לו שלא יאמצו בשום פנים את טיוטת ההחלטה שהציג. אבו מאזן פשוט איים - בשיחות טלפון ובשיחות הפרטיות שקיים בקהיר - להוקיע את המנהיגים שיסרבו להצביע עמו כמפקירי העניין הפלסטיני וכמי שרתמו עצמם לחלוטין לעגלתם של טראמפ ונתניהו. האיום עזר, מה גם שמחוץ לחדר הדיונים התנשא איום נוסף: התנפלות של אירן וטורקיה על כל מי שינסה לטעון כי ניתן למצוא צדדים לחיוב ביוזמת טראמפ.

אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית
אבו מאזן בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית | צילום: reuters

התוצאה: מפלה דיפלומטית קשה לאמריקנים (וגם לישראל). כעת, דחיית תכנית טראמפ הפכה לקונצנזוס בעולם הערבי והדבר ישתקף במהירות בתקשורת הערבית כולה ובהתנהלות הממשלות.

אבו מאזן לא היסס גם להטעות את ראשת ה-CIA, ג'ינה הספל, שהגיעה אליו בחשאי לפני 4 ימים ברמאללה. הספל התחייבה בפני יו"ר הרשות כי ארה"ב תמנע מנתניהו לבצע סיפוחים בגדה המערבית לפני הבחירות ודרשה ממנו בתמורה להימנע מצעדים פזיזים. אבו מאזן התעלם מבקשה זו ואף הביך את הספל בפומבי כשטען שה-CIA הסתייג באזניו מתכניתו של טראמפ - מעשה מאוד לא מקובל בין מדינאים ברמה זו.

למדנו הפעם עד כמה חזקות המגבלות הקיימות על הצד החזק - ארה"ב וישראל - ועד כמה העוצמה השתמרה אצל הצד החלש ביותר בזירה - הפלסטינים. תכנית טראמפ אמנם לא נקברה בקהיר, אך קשה יהיה למנף אותה קדימה.