הסופר והמחזאי ברנרד שו היה איש מבריק, לא בכדי הוא זכה גם בפרס נובל וגם באוסקר. ידוע ומוכר הסיפור שלו כיצד פגש אישה מכובדת והציע לה לשכב איתו תמורת מיליון לירות שטרלינג. היא נענתה בשמחה. ותמורת עשר לירות? הוא שאל. מה? מה פתאום? מה אתה חושב שאני?היא הזדעקה בזעם. מה את כבר הסכמנו, אמר לה, עכשיו זו רק שאלה של מחיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במעבר חד, מאד חד, מברנרד שו לדונלד טראמפ. גם טראמפ, הרפובליקני, הימני בנשיאי ארצות-הברית בעידן הנוכחי, חושב שאין פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא פתרון שתי המדינות. קודם הוא קבע עיקרון, ואחר-כך נקב במחיר. במונחים פוליטיים ישראלים זוהי מכה רעיונית לאנשי ארץ-ישראל השלמה; במושגים מפלגתיים זו מכה תודעתית למי שנמצא בליכוד וימינה, במפלגת ימינה, בבית היהודי, באיחוד הלאומי, בעוצמה יהודית. מאחר שאין כל סיכוי, אף לא צל של סיכוי, שהתכנית תתממש - מה שיישאר ממנה הוא עיקרון שתי המדינות. הפרטים, המחירים והתמורות יחכו לימים הבאים ולמנהיגים הבאים, באמריקה, בישראל וברשות הפלסטינית.

על פי פרשנות פוליטית-מפלגתית, די קמעונאית, הצגת התכנית ערב בחירות מהווה יתרון אדיר לנתניהו. אנא, תרשו לי להסתייג. היה ונתניהו מקבל את התוכנית - והוא לא יכול שלא לקבלה - הוא רוצה להיזכר כמי שבתקופתו קמה מדינה פלסטינית? על-פי התוכנית יש לעקור את המאחזים הבלתי חוקיים, כלומר לעקור אלפי מתנחלים קנאים המתגוררים בהם ועוד מאות או אלפים משולהבים שיזרמו אל המאחזים לחסום את פינויים – הוא רוצה להיות העוקר הגדול? אם כבר, התכנית היא מתנה לנפתלי בנט וימינה. הם יכולים להרשות לעצמם להתנגד לה. הם חייבים להתנגד לה. נתניהו ינסה לשכנע את בנט באמצעות הטריק הצפוי: אנחנו נקבל את התוכנית, הפלסטינים ידחוה על הסף, או אז נהיה חופשיים לספח.

בנט:
בנט. המרוויח הגדול | צילום: החדשות

סיפוח וספחת חד המה. לא במקרה נמנעו כל ממשלות הימין מסיפוח. קחו לדוגמה את בקעת הירדן- הסיפוח עלול לשים קץ להסכם השלום עם ירדן ו/ או לשלטונו של מלך ירדן. במהלך, שהוא במהותו מילולי, הצהרתי, מאבדת ישראל את ירדן עם כל המשמעות המבצעית והביטחונית, מאבדת עומק אסטרטגי, מייצרת רצף עוין מגשר אלנבי עד אפגניסטן. מהלך חד-צדדי כזה הוא אובדני, אין תואר יאה לו אלא טירוף.

המדינה הפלסטינית, שתוכנית המאה אמורה להקים, היא מדינת צעצוע, כזה שעובד על בטרייה כמה שעות ומשתתק. למעט טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר, אין איש בעולם שיתמוך במפרט שלה. הפלסטינים, מדינות ערב, אירופה, רוסיה וסין יתייחסו לתוכנית כאל בדיחה לא מוצלחת שמספר מישהו במפגש חגיגי ומביכה אותם, אך קודם כל מביכה את המספר עצמו.  

בני גנץ בהצבעה על התפזרות הכנסת בקריאה שנייה ושלישית
גנץ. יימצא דרך להתחמק | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

נתניה ובני גנץ הוזמנו בשבוע הבא לבית הלבן, להשקת התכנית שבה ינגן טראמפ, באמצעות פלייבק, פרטיטורה של תכנית פיקטיבית. גנץ כנראה לא ייסע, הוא יודיע שהוא ייסע לבית הלבן בעוד כחודשיים לאחר שייבחר לראש ממשלה. עד אז מדובר במשחק פרטי בין שני מנהיגים, טראמפ ונתניהו, אחד בהליכי הדחה שכנראה לא יודח, השני בהליכים משפטיים שבוודאות יועמד למשפט.

הצגת התוכנית לפני הבחירות תסב, אולי, את המערכה כולה מהעניין האישי-פלילי של נתניהו, שכבר נדון ונדוש, לעניין המדיני-ביטחוני של ישראל. אתם בטוחים שזה לא ישחק לטובת גנץ ויעלון, אשכנזי ורם בן-ברק מול נתניהו וסמוטריץ', מירי רגב ומיקי זהר?