אליעזר ברלנד שוב נעצר השבוע על ידי המשטרה, ואנחנו זכינו לתזכורת נוספת לגבי האיש וסביבתו הקרובה. מעצר של רב מוקף בחסידים ובעל השפעה פוליטית הוא לא דבר של מה בכך, אך האדון ברלנד הוא לא באמת רב. מי שהורשע בעבירות מין וישב בכלא, מי שיש נגדו ונגד אנשים בקהילה אותה הוא מוביל אינספור עדויות וסיפורים על ניצול, אלימות וסחיטה - לא יכול להיקרא בשם אחר מלבד עבריין.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברלנד כבר לא כל כך מעניין, ברור שהוא לא נמצא בצד הנורמטיבי של החברה וסיפורים נוספים על עוולות וניצול שהוא ביצע לא אמורים להפתיע. מי שכן מעניינים הם אותם אנשים שבדרך כלל חסרי שם ופנים, אלו שנסחפו אל תוך העולם של ברלנד ו"שובו בנים" ובמקרים רבים הפכו ממאמינים לנסחטים.

אליעזר ברלנד
מעצרו הקודם של ברלנד | צילום: Yonatan Sindel \ פלאש 90

כל מי שקרא את ההאשמות לא הבין כיצד זה ייתכן: כיצד אנשים קיבלו מברלנד תרופות בצורת סוכריית מנטוס וכיצד הוא הבטיח להבריא חולים סופניים ואחרי פטירתם סחט כספים נוספים כדי ש-"יהיו ראשונים בתחיית המתים". גם ילדים קטנים לא יאמינו לכזה דבר, אז מי כן? התשובה ברורה - מי שנואש.

כשאנשים נמצאים במצבים קשים הם מגרדים את התקוות הכי קלושות ומוכנים לעשות כל דבר שיכול לתת להם מעט אמונה. ברלנד יודע את זה והוא לא היחיד, אמנם המקרה שלו קיצוני, אבל בארץ מסתובבים הרבה מקובלים בעיני עצמם שמבטיחים ישועות וסגולות בזכות צינור ישיר לקב"ה וכמובן שתרומה יפה תעזור. הפניה למיסטיקה קיימת גם מחוץ לחצרות הרבניות: אסטרולוגים וקוראים בקפה, פותחות בקלפים ומרפאות באנרגיות - כולם מבטיחים תועלת או רפואה ואף אחד מהם לא נדרש לעמוד במבחנים מדעיים.  

מנחם הורוביץ
מנחם הורוביץ | צילום: חדשות 12

למה המשטרה לא פושטת ועוצרת את כל מי שמבטיח סגולות? מהו ההבדל בינם לבין ברלנד? כנראה שמידת ההשפעה. בתוך קהילה סגורה ואגרסיבית אלמנט הבחירה הולך ומצטמצם, במיוחד כשעל פי החשד ברלנד הורה לחולים להימנע מטיפול רפואי אמתי ולכן הניצול הזה הוא כמעט כפייה.

מי שלא מתנער מדרכיו - לא יכול להיחשב כסמכות רוחנית

התקופה הקרובה היא גם תקופת מבחן עבור גורמים בחברה החרדית ובחסידות ברסלב, שעדיין הסכימו להגן על ברלנד, לטעון כי מדובר ברדיפה מכוונת או לפחות לקבל בשתיקה את נוכחותו, אפילו אם יהיה לזה מחיר. אך מי שלא מתנער מהאיש ומדרכיו לא יכול בעצמו להיחשב לסמכות רוחנית.

מה שאותי מטריד זה כיצד אנשים שגדלו כאן בישראל ויתרו על יכולת שיפוט בסיסית, החליטו להתמסר לרב כריזמטי וכל זה תחת חסות "רוחנית" כביכול, כאילו יש דבר משותף בין זה לבין שמירת מצוות או יהדות. את זה אנחנו נצטרך לבדוק אחרי שברלנד ייעצר שוב ואולי אף ייכלא, כי מיד אחריו יקום לו יורש ואם לא - תקום קהילה אחרת, הרי תמיד יהיו אנשים שיעדיפו שמישהו אחר יחשוב עבורם.

אין שום צורך במתווכים בין אדם לבין בורא עולם

אמונה היא דבר חשוב, אולי הכי חשוב לקיומו של אדם שלם ולעולם לא אזלזל באנשים שפוקדים קברי צדיקים, או עושים כל דבר אחר על מנת להכניס עוד ממד רוחני ומיסטי לחייהם. אני בעצמי מגיע למקומות קדושים בדיוק בגלל ההשראה והרוחניות שהם מעניקים, אך במעמדות כאלה אין שום צורך במתווכים בין אדם לבין בורא עולם.

לצד זה צריך לזכור שלאורך ההיסטוריה, מהרמב"ם ועד אסף הרופא, היהדות האמינה בידע, בניסיון ובמדע. בניגוד לברלנד, רב אמיתי יתמוך נפשית באדם חולה, יעזור לו לברר סוגיות אמוניות, יספק לו מעטפת רוחנית - ואז יישלח אותו לרופא טוב.