הצעת נתניהו לממשלת אחדות היא הצעה פוליטית. איך תדעו שמדובר בהצעה פוליטית ולא בהצעה לאומית, ממלכתית, שמשבר הקורונה מדריך אותה? מהו הסימן המעיד? העובדה שנתניהו נצמד לבלוק ומצמיד את הבלוק אליו גם בממשלת אחדות. מי שמתעקש להגיע לאחדות עם כל החבר'ה שלו, עם כולם כאחד - הוא מי שחושב על הבחירות הבאות. על הסבב הרביעי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כאשר יצחק שמיר הקים ממשלת אחדות לאומית עם מפלגת העבודה, ב-1988, הוא לא נצמד לבלוק. הוא ויתר על התחייה-צומת. למרות שלפני הבחירות הוא הבטיח, הוא התחייב גם בכתב, שהתחייה-צומת יהיו השותף הראשון והמועדף. אבל לנגד עיניו של שמיר עמדה: 1. המדינה. 2. האחדות בעם. 3. ממשלה שאמורה לשרת את שתי מטרות העל הללו. הוא לא חשב על הבחירות הבאות, לא על הבלוק ולא על הבלוף.

בני גנץ (צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90)
"ישראל לפני הכל" לא הייתה סיסמת בחירות, אלא אמת פנימית | צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90

בכחול לבן מתלבטים התלבטות אמיתית אם להצטרף לממשלת אחדות. הדברים ידועים. גם המחלוקת וגם החלוקה הפנימית צצה והתפרסמה לאחר הבחירות הקודמות: קבוצת גנץ - אשכנזי נוטה להצטרף. קבוצת לפיד - יעלון מתנגדת בכל תוקף. גנץ ואשכנזי מכירים את נתניהו כראש ממשלה בלבד. יעלון ולפיד מכירים את ביבי גם כראש ממשלה וגם כפוליטיקאי. יעלון ולפיד למדו על בשרם, גם על בשרנו, שמיסטר ביבי תמיד מנצח את ד"ר נתניהו.

 "ישראל לפני הכל" הייתה הסיסמה של כחול לבן. אני מאמין שהם מאמינים בכך. זו לא הייתה סיסמת בחירות מבחינתם אלא אמת פנימית. זה לא היה סלוגן אלא קריאת קרב. ההתחבטות אם להיכנס עכשיו לממשלה, היא התחבטות קשה, ישנם שם חיבוטי נפש ממש, זו לא פוזה. מצד שני, אי אפשר להותיר את ישראל בלי ממשלה בימי מגפה. אי אפשר לא להתגייס לעזרת העם. מה עושים? מודיעים על תמיכה מלאה מבחוץ. מאפשרים לנתניהו להקים ממשלת 59 ומבטיחים לו רשת ביטחון אמינה.

האזינו להקלטת יעלון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יעלון ולפיד למדו שמיסטר ביבי תמיד מנצח את ד"ר נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

היתרון הלאומי הגדול, כמעט היחיד, של ממשלת אחדות, שהיא איננה נלחצת על ידי סקטורים. היא לא תלויה במגזרים, במגזר החרדי, למשל, או ההתנחלותי. היא יכולה לנתב את התקציב אל עבר היעדים הדחופים העומדים על הפרק. כחול לבן תוכל לוודא שכך אכן קורה. לוודא שמיליארדי שקלים שהלכו למגזרים, יופנו מעתה לביטחון הבריאותי ובהמשך לשיקום תעסוקתי. היא תתנה כמובן את תמיכתה בכך, שנתניהו לא יגע לרעה במערכת האכיפה, שהוא יאפסן את מזימותיו. היא תתניע מיד את עבודת הכנסת.

היתרון המפלגתי יהיה שמירת האחדות ומניעת פיצול. היא תחמוק מגורלן של תנועת ד"ש ושל מפלגת קדימה. גנץ יינצל מגורלו של רמטכ"ל בשם יגאל ידין, שאיבד את מפלגתו, מפלגת ד"ש, כשנכנס לממשלה. הוא יינצל גם מגורלו של רמטכ"ל אחר, שאול מופז, שהתפתה לרגע להאמין לנתניהו. אנחנו באנו לשרת ולא לשלוט, יאמרו אנשי כחול לבן, אין לנו עניין בתיקים, כסאות ומשרדים. אנחנו כאן, תומכים מבחוץ, כי באנו לתת ולא כדי לקחת.