יש רושם ברור שהאירנים נרתעים מהמשך ההתכתשות עם ארה"ב, ולוקחים צעד לאחור או אולי רק טיים-אאוט. חמינאי פוחד מטראמפ: הוא אמנם לועג לו, אבל גם חושש מפניו. מי שקורא את נאומו האחרון של ג'ו ביידן, המוביל בהתמודדות על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות, יבין על נקלה מדוע בטהרן רוצים במפלתו של הנשיא הנוכחי. ביידן מזהיר מפני תוהו ובוהו בעקבות חיסול סולימני ואומר, כי מוטב היה אילו נשאר בחיים. אירן רק מתחזקת עכשיו ,קובע ביידן, נאמן למשנתו של אובמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ואולם, כמעט שבוע אחרי החיסול הדברים נראים לגמרי אחרת. אירן מסתפקת במטח של 22 טילי "קיאם-1", שכוונו ככל האפשר לא להסב אבדות בנפש. הנזק היחיד נגרם להאנגר של מל"טים ומתקן תחזוקה של מסוקי "אפאצ'י" בבסיס עין אל-אסד. הטילים לעבר המאחז של הנחתים ליד ארביל, בירת החבל הכורדי, החטיאו כליל. לפחות אחד הטילים שוגר ללא ראש נפץ.

אירן הורתה למפקדי המיליציות השיעיות בעירק שלא לממש כעת את איומיהם לפתוח במסע פיגועים נגד 5,000 החיילים האמריקנים במדינה. אפילו "כתאיב (פלוגות) חיזבאללה", שהאמריקנים הפציצו מהאוויר ומפקדם-אבו-מהדי אל-מוהנדיס-חוסל יחד עם סולימני, קוראים עכשיו ל"דה-אסקלציה" - במקום לנקמה.

ההלווייה של קאסם סולימאני בקרמן שבאירן (צילום: התקשורת באירן)
מסע הלוויה של סולימאני. אירן מתרפקת על שקרים | צילום: התקשורת באירן

בבגדד נשמעים קולות הולכים וגוברים נגד הפיכת המדינה לזירת התנגשות בין אירן לארה"ב ונגד יציאת הכוחות האמריקנים. כך מדבר המנהיג השיעי החזק מוקתדא סדר, וכך מתבטאים ראשי סיעות שיעים אחרים, כמו כל מנהיגי הכורדים והסונים, למעט גרורי איראן. לאמור: הלחץ האירני אינו עולה יפה גם אחרי שכפו על הפרלמנט בבגדד להעביר החלטה לא מחייבת "לסלק את הכוחות הזרים".

מנהיג חזבאללה חסן נסראללה צרח ופיזר איומים, אך בנאומו האחרון רמז שישראל לא אשמה בחיסול סולימאני כי "פחדה לעשות זאת". אין לו כוונה לחשוף את לבנון למתקפה, והוא כבר הוכיח בעבר שביכולתו לומר "לא" לבקשות מטהרן. הוא, כנראה, לא יצווה על טלאל חאמיה להפעיל את מערך הטרור הבין-לאומי שלו.

ברחוב השיעי בעירק, 60% מהאוכלוסיה, מתחזקת ההתנגדות לנסיון האירני לפרוס חסות עליהם וההפגנות נגד משמרות המהפכה מאלצות את חמינאי לנהוג בזהירות. נא לשים לב:נשיא עירק ברהם סאלח, ממוצא כורדי, פסל את כל שבעת המועמדים שהציעו ראשי המיליציות הפרו-אירניות לתפקיד ראש הממשלה והודיע, כי יעדיף להתפטר מאשר להיכנע.

חרף כל האזהרות, נמנעים האיראים בסוריה - וכמוהם אסד והרוסים - מלחצות את נהר פרת מזרחה אף שצומצמה הנוכחות הצבאית האמריקנית שם.  בלא מהלך כזה יכבד עליהם להפעיל את המסדרון היבשתי מאירן לגולן. בקצרה: לשאגות האיומים ששמענו מטהרן צריך להקשיב ללא חרדה יתרה. כשהאירנים מספרים על 80 הרוגים אמריקנים כתוצאה מירי הטילים, גם הם יודעים היטב שהם מתרפקים על שקרים.