בפתח הדברים, חשוב להדגיש: אין כל קשר בין כתבי האישום שהוגשו נגד נתניהו לבין הבדיקה בפרשת המימד החמישי, שבה בני גנץ לא חשוד בדבר, לפחות לא בשלב הזה. אלא שמבחינת פוטנציאל הנזק למפלגתו של גנץ, פחות משבועיים לפני הבחירות, יש כאן בהחלט אירוע משמעותי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי שלוש מערכות בחירות, בשני הצדדים מבינים שכבר לא ניתן כמעט לשכנע אנשים לעבור מצד לצד, והמשחק כולו נסוב סביב אחוזי ההצבעה הצפויים ביום הבחירות. זו הסיבה שנתניהו מדבר שוב ושוב על אותם 300 אלף ליכודניקים שלא הצביעו בפעם שעברה ושהוא חייב להוציא מהבית.

זו גם הסיבה שבליכוד עושים עכשיו הכל כדי להדביק לכחול לבן את תווית השחיתות, כשהם למעשה רוצים להעביר למצביעים מסר ש"כולם מושחתים" ו"כולם אותו דבר" – מה שעלול לדכא את אחוזי ההצבעה במעוזי כחול לבן ולגרום לאנשים שחשבו לצאת ולהצביע להם לא לעשות זאת. ההנחה בליכוד היא שאותם מצביעי כחול לבן פוטנציאליים יגידו לעצמם: "אם כולם אותו דבר, למה שנצביע לגנץ?". 

בני גנץ ובנימין נתניהו (עיבוד: פלאש/90 )
הקרב האמיתי: אחוז ההצבעה לכל צד ביום הבחירות | עיבוד: פלאש/90

הדגל המרכזי של כחול לבן הוא המלחמה בשחיתות הציבורית ובליכוד מבקשים לומר: "הם לא שונים מאיתנו". לכן, לצד המתקפה על גנץ עם פרשת המימד החמישי, בליכוד שלפו השבוע מחדש גם את תיק הרפז, למרות שלאחר חקירה משטרתית הוא נסגר מבלי להאשים בדבר את הרמטכ"ל לשעבר ובכיר כחול לבן כיום, גבי אשכנזי. 

פחות מצביעים של כחול לבן יגיעו לקלפיות? 

הפרסום על המימד החמישי בעיתוי הזה מקשה על הבליץ התקשורתי שתוכנן בכחול לבן סביב פתיחת משפטו של נתניהו. הפרסום גורם לכך שגנץ ייאלץ לענות על לא מעט שאלות קשות - וכבר מראיונותיו הבוקר אפשר לראות עד כמה מדובר באתגר גדול: מצד אחד, גנץ אמר שהבדיקה נגדו נפתחת בגלל לחצים פוליטיים - אמירה לא פשוטה כלפי מערכת אכיפת החוק, אך מנגד הוא אמר שהוא סומך על המערכת.

שבוע וארבעה ימים בלבד לבחירות ומתנגדי גנץ צפויים לייצר לא מעט פייק ניוז סביב הפרשה – ידיעות כוזבות שלא בהכרח יופרחו או יתבררו כשקר עד למועד הבחירות ב-2 במרץ. השילוב של הפצת מידע שקרי סביב הפרשה והזמן המועט שנותר עד להליכה לקלפיות, כשהנושא מדובר ונמצא בכותרות, עלול להוות "מדכא הצבעה" – ולגרום לכך שמצביעים של כחול לבן שתכננו לצאת ולהצביע, יישארו בבית.

"נלך לישון עם גנץ ונקום עם גנץ" (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
הליכוד יצליח לדכא הצבעה בקרב תומכי כחול לבן? | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

בליכוד מבקשים למעשה לייצר תרחיש דומה לזה שממנו סבל נתניהו בסבב האחרון של הבחירות: אותם 300 אלף ליכודניקים שהוא מדבר עליהם כן תומכים בו, אבל לא היה להם "דחוף" לצאת ולתמוך במישהו שמואשם בשחיתות – וכעת הם מבקשים שגם מצביעי כחול לבן "ילקו" באותו תסמין, זאת למרות שגנץ לא חשוד ובטח שלא נאשם.