אחרי הצגת תוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שגרירות ארצות הברית בישראל קראה הערב (שלישי) לאזרחיה שמבקרים בארץ להימנע מהתקהלויות ומאזורים שבהם קיימת נוכחות צבאית ומשטרתית מוגברת. מוקדם יותר היום: צה"ל תגבר כוחות חי"ר בבקעת הירדן בהתאם להערכת המצב שערך הרמטכ"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשגרירות הוסיפו כי עובדי הממשל ובני משפחותיהם לא יוכלו לבקר באזור העיר העתיקה בירושלים, ובגדה המערבית למעט כמה אזורים ובהם בית לחם. על עובדי הממשל האמריקני נאסר גם לנהוג בכבישי הגדה, למעט כביש 443. כמו כן, נמסר כי על עובדי הממשל נאסר לבקר ברצועת עזה עד הודעה חדשה.

חסימות בעוטף
פלסטינים מתפרעים מול גדר רצועת עזה. ארכיון | צילום: חדשות

דובר צה"ל מסר בצהריים כי בהתאם להערכת המצב שמתקיימת בצבא באופן רציף, הוחלט על תגבור חטיבת "הבקעה והעמקים" בכוחות חי"ר. מדובר בתגבור כוחות בחטיבה מרחבית אחת ולא ביתר החטיבות המרחביות של אוגדת איו"ש.

ברקע הצגת תוכנית השלום, קיימו שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הערכת מצב מיוחדת בתום סיור ביהודה ושומרון. השר בנט אמר כי "צה"ל והכוחות בשטח ערוכים לכל תרחיש. אנו ניצבים בפני ימים מכריעים של קביעת גבולות והחלת ריבונות, איומים מהצד הפלסטיני לא ירתיעו אותנו".

בנט הנחה את הכוחות להיערך לתרחיש של הסלמה מידית בעקבות הצגת התוכנית וכן להתססת השטח בהיעדר שיתוף פעולה מצד הרשות הפלסטינית. "אני שומע איומים מהצד הפלסטיני, שום דבר לא ירתיע אותנו", אמר השר בנט. "מערכת הביטחון וצה"ל ערוכים לכל תרחיש. ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטות ולא להירתע מאיומים".