מי שהספיד את יחסי טראמפ-נתניהו טעה: הבית הלבן נחלץ לעזרתו של ראש הממשלה נתניהו בדיוק ברגע שהיה זקוק לו יותר מכל. בדיוק כאשר בכחול לבן כבר השתלטו על סדר היום ואיימו לשחוק את הקמפיין של נתניהו עד תומו, אבל מעבר לרמה הפוליטית – גם ברמה המדינית התוכנית מאמצת כמעט כליל את הנרטיבים הישראליים: בנוגע לירושלים, לשליטה הביטחונית בבקעת הירדן, בסוגיות הפליטים. ספק אם בחלומו הרטוב של הימין, היה מאפשר ממשל אמריקני כלשהו לא לגרוע שטחים מישראל אלא להוסיף לה שטחים.

"לבקשת נתניהו", גנץ הוזמן על ידי ממשל טראמפ לוושינגטון בשבוע הבא. הדילמה אכזרית: אם היה מסרב, היה מסכן את יחסיו הפוטנציאליים עם הממשל ובכך שנענה להזמנה, הוא הופך למעין תפאורה במשחק המדיני של נתניהו וטראמפ. הם לכאורה משלבים אותו באירוע המז'ורי, אבל החשיבות שלו מינורית.

רק לפני שלושה שבועות אמר יו"ר כחול לבן שהוא מתנגד להנחת התוכנית האמריקנית שתהווה "התערבות בוטה בהליך הדמוקרטי בישראל". השבוע הוא כבר שינה לחלוטין את גישתו – וקרא להגיש את התוכנית, וכמה שיותר מהר. מה קרה שם לבני של לפני שלושה שבועות ולגנץ של השבוע? מתברר שבטווח הזמן הזה, גנץ נחשף לחלק המכריע של תוכנית המאה והבין שהאמריקניים לא מתכוונים לחכות לאישורו מטעמיהם שלהם. זו הסיבה שנאלץ ליישר קו, גם במחיר של זיג-זג תקשורתי רגעי.

אחת הבעיות של המערכת הפוליטית בישראל שתקועה כבר שנה בין שלוש מערכות בחירות בלתי פוסקות, היא חוסר היכולת להעביר מנדטים מגוש לגוש. זאת הסיבה שכל הסקרים מציגים, גם עכשיו, פחות או יותר את אותה תמונה – שלאף אחד מהצדדים אין את היכולת להרכיב ממשלה. בסביבתו של נתניהו סבורים שלתוכנית המדינית של טראמפ יש את היכולת להוסיף את האקס-פקטור – ולהעביר מגוש לגוש מצביעים מהימין, שם אומדים את מספר הקולות שיכולים לזוז בכ-2-3 מנדטים, וכידוע שלאף צד אין 61 – זהו נתון דרמטי. עם זאת, זו רק ההערכה ואין מישהו שיכול להתחייב שכך יקרה.

מנעמה יששכר ועד טראמפ

התמונות שצולמו במעונו של ראש הממשלה ובהן יפה יששכר, אימה של הישראלית הכלואה ברוסיה, עומדת על במה אחת עם הנשיא המעצמה השנייה בעוצמתה בעולם הן תמונות יוצאות דופן שמועילות מאוד לנתניהו בשלב הנוכחי של הקמפיין. המסר הסמוי: רק בזכותי ובזכות הקשר האישי שלי עם פוטין, נעמה תחזור הביתה. אפשר להעריך שנתניהו ימשוך את החבל עד הסוף.

כשנעמה תשתחרר הוא יגזור את קופון הצילום הראשון, ולא מן הנמנע שנראה ביקור גומלין של נתניהו במוסקבה עוד לפני הבחירות. זה חלק מקמפיין "ליגה אחרת" של נתניהו, שלא דעך – ואף צפוי להתעצם. לכך נוסיף את הרכבת האווירית שנחתה השבוע בישראל, שגם אותה נתניהו מנכס יותר לעצמו ופחות למאבק באנטישמיות ולקחי השואה. כשמוסיפים לכך את תוכנית טראמפ, אפשר להבין שעל שבוע מדיני כזה נתניהו יכול היה רק לחלום.