נוכח הדיבורים על אפשרות של סיפוח הבקעה החליט צה"ל לנקוט אמצעי זהירות במרחב העיירות טייסיר, טמון וטובאס. לא מדובר בתגבור כוחות משמעותי, אלא גדוד שהיתוסף למרחב בשל החשש מניסיונות פיגוע באזור. היות שהימים מאוד רגישים עדיף היה לנקוט בצעדי זהירות ליתר ביטחון ובנקודה הזו, עוד חיילים יכולים להרגיע ולשמור על ביטחונם של היישובים הישראליים במרחב.

בצה"ל מתייחסים ברצינות רבה לאפשרות שהפלסטינים במסגרת ימי הזעם שהכריזו עליהם יבצעו כמה וכמה פעולות - בין אם הפגנות המוניות ובין אם מה שמדאיג לא פחות פיגוע של בודדים או חוליות בשטח.

הרמטכ"ל כוכבי היה היום באזור המדובר הזה באוגדת איו"ש כדי לבחון מקרוב את היערכות החטיבות השונות. העיניים נשואות למחר, מחרתיים ובואכה יום שישי  - משום שאם הרשות הפלסטינית עדיין תרצה להרים גל של מחאה היא תכוון לימים האלה. ואולם, נכון להיום לא רואים "הכנות" דוגמת שביתות מסחר, שתמיד הלהיטו רוחות ערב פעולות מחאה המוניות.

ברשות הפלסטינית גם זוכרים בוודאי שלא הצליחו להוציא המונים רק לפני חצי שנה לפעולות הפגנה נגד ישראל. כלכלה טובה וחיים סבירים לא דוחפים רבים להתעמת עם כוחות צה"ל.

אז מה בכל זאת? שאלת השאלות מתייחסת לכוחות הביטחון הפלסטיניים – על פי אילו תכתיבים הם יפעלו. אם יתייצבו בנקודות החיכוך כדי למנוע גלישה של פעולות מחאה לשטח שבשליטת ישראל או כפי שנהגו כל התקופה האחרונה, יאפשרו הפגנה אבל לא באופן שהיא תוכל לגלוש לנקודות החיכוך ולהתעמת עם חיילי צה"ל.

הרש"פ בנסיבות האלה היא כמובן גוף שהולך ונחלש וזו הסכנה. מכל מקום לא צופים מחאות גדולות היום אלא רק ממחר כפוטנציאל. יש גם מידעים על כוונות להפר את הסדר אבל גם אלה לקראת מחר, אחרי הכרזת טראמפ.

לצד זאת צריך לזכור - המתיחות לא תישאר קרוב לוודאי במרחב הבקעה. גם עזה מאותתת בשעות האחרונות על כוונה להחריף את הפעולות. הג'יהאד האסלאמי כבר הכריז על התנגדותו לכל הסדר ונכונותו לפעול וכשהשורות האלה נכתבות יש דיווח על עוד הפרחת בלונים כך שייתכן שאנחנו לקראת כמה ימים מתוחים לא רק בגזרת הבקעה אלא גם ברצועת עזה.