"אחרי כמות השעות שהשקיעה פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי בעיבוד חומרי החקירה טרם ההודעה על שימוע, קשה היה לראות מצב שלפיו מישהו יצליח להזיז אותם מעמדתם להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו" – כך מסבירה הערב (חמישי) עו"ד שירן גולברי, מומחית למשפט פלילי. לדבריה, ביום שאחרי הגשת כתבי האישום החמורים נגד ראש הממשלה ביהמ"ש יידרש לראשונה לשאלה אם סיקור חיובי יכול להיחשב כמתת שוחד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במהלך השימוע נטען אינספור פעמים כי לאור ראשוניות העניין אין מקום להגיש כתב אישום בגין עבירה זו וכי יסודות העבירה אינם נטענים", היא מציינת. "אלא שמאז ניתנה הכרעת דין בעניינו של ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני, בה פסק בית המשפט כי לא ניתן להרשיעו בנקודה זו, אך קבע מבחנים מדויקים שבהם ייחשב סיקור חיובי כרכיב המתת לצורך הוכחת עבירת השוחד. אומנם מדובר בהכרעת דין של המחוזי שסביר תגיע לעליון, אך יחד עם זאת הדבר טורף את הקלפים בהקשר זה".

עו"ד שירן גולברי (צילום:  אופיר הראל)
עו"ד שירן גולברי | צילום: אופיר הראל

הענישה על עבירות שוחד הוחמרה מאוד בשנים האחרונות לאור התגברות השחיתות השלטונית. "עבירת מקבל השוחד הינה עבירה שעונשה עד עשר שנות מאסר בפועל, בעוד העונש לצד עבירת נתינת השוחד עומד על שבע שנים", מפרטת עו"ד גולברי. "סביר להניח שאם רה"מ יורשע בעבירה זו הוא ייאלץ לרצות מאסר מאחורי סורג ובריח. גם נגד ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הוכנה טיוטת כתב אישום בפרשת האי היווני ופרקליטת המדינה סברה שיש להעמידו לדין, אך בהמשך היועמ"ש החליט להימנע מהגשת כתב אישום למרות עתירות של התנועה לאיכות השלטון".

עו"ד גולברי מעריכה כי סיכויי ההרשעה של נתניהו בתיק 1000 אינם גבוהים: "הגשת כתב האישום בתיקים האחרים בגין מרמה והפרת אמונים תתפוס מן הסתם עניין פחות, שעה שהעונש בגין עבירה זו עומד על שלוש שנות מאסר לכל היותר ומדיניות הענישה הנוהגת מסתכמת בענישה צופה פני עתיד בלבד. בהינתן העובדה שהתיק בעניינו של נותן השוחד כביכול בתיק 1000, ארנון מילצ'ן, נסגר, הרי שהדבר עשוי לסייע לנתניהו וסיכויי ההרשעה שלו אינם גבוהים מאוד בעיניי".

"בית המשפט השלום זיכה בעבר גם אביגדור קהלני מעבירות שיבוש הליכי משפט, הפרת אמונים וגילוי בהפרת חובה", מזכירה עו"ד גולברי. "בערעור שהגישה הפרקליטות על פסק דינו של קהלני, החזיר בית המשפט המחוזי את הדיון בעניינו לבית המשפט השלום שהורה על זיכויו פעם נוספת".

לדברי עו"ד גולברי, קשה לראות כיצד יכשיר בית המשפט את תרגילי החקירה שהופעלו במסגרת תיקי נתניהו בשם הוצאת האמת לאור: "רק לאחרונה ננזפה הפרקליטות באופן קשה בפסק דין נוקב שניתן על ידי שופט המחוזי בני שגיא בפרשת איש העסקים רוי מוצפי אשר שיחד לכאורה את בנימין בן אליעזר ז"ל. הקביעות אותן קבע ביהמ"ש במסגרת הפרשה ההיא, מלמדות שבית המשפט אינו מוכן לקבל כל התנהגות על ידי הפרקליטות תהא המטרה חשובה ככל שתהא".