ד', חסיד בן 58 מפלג של חסידות ברסלב הורשע בשבוע שעבר ב-18 סעיפים של אונס, התעללות והחזקה בתנאי עבדות של בני משפחתו - שש נשותיו ו-17 ילדיו שהיו חברים בכת. נ', בנו, עדיין בעמדת מיעוט. אמו ראתה הכול - ועדיין מכחישה.

"זה מציק לי מאד שאני שומע את הנשים אומרות שהבית היה חם ואוהב", מספר נ'. "זה השקר הכי אבסורדי שיכול להיות. אחד הדברים הכי קשים זה הפחד. לא מכיר בעולם פחד כזה".

גם לאחר ההרשעה - נשות הכת יוצאות לרחובות ירושלים למחות. "אנחנו כמה נשים נשואות לבעל אחד, אין סיבה להתערב באיך שאנחנו חיות", הן אמרו לעוברים ושבים. כלפי חוץ הם הציגו תמונה של משפחה מאוחדת. היו טיולים וחגים סביב שולחן ארוך.

אחת מהנשים וכמה מהילדים נשברו והעידו נגד ד'. שאר המשפחה - עדיין מכחישה. "מאיפה ממציאים את הסיפורים האלה? המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט לא הבינו נכון. מדברים בשמנו, אנחנו לא קורבנות", אומרות חמש הנשים האחרות. לדבריהן, "בית המשפט לא רצה לדעת את האמת". הילדים שלהן פוזרו בין פנימיות ומשפחות אומנה, והן עדיין יחד.

מנגד, ש', שהפכה לבתו החורגת של ד' בגיל שש, מספרת דברים אחרים. היא העידה מאחורי פרגוד על כל הווידויים שנכפו עליה, ועל שיטות הענישה הסדיסטיות - הרעבה, הפשטה ומעשי אלימות. האמהות עמדו בצד, צפו בד' מעניש אותה, ולא התערבו.

ללא השכלה, ללא מקצוע, בלי משפחה ובמשבר אמונה - המדינה ששכחה אותם אז, לא ממהרת לסייע לבני הכת גם היום.