פרופסור אשרף בריק, מהכפר אבו סנאן שליד עכו, נחשב לאחד החוקרים המבטיחים בתחום הכימיה בעולם, ואפילו נשיא המדינה שמעון פרס כבר בונה עליו כמי שימשיך במסורת הישראלית של פרסי הנובל. החודש הוא הוסיף לרזומה גם את פרס המצויינות של "טבע" על שם אלי הורביץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו אנרגיה קיומית שבאה אליך ונותנת לך את כל הפוש הזה. אני אוהב את מה שאני עושה", מסביר פרופ' בריק את הבעירה הפנימית שדוחפת אותו להצליח. "המילים לא יכולות לבטא כמה אני אוהב את מה שאני עושה".

"הוא היה עושה ניסויים בבית כל הזמן, עושה פיצוץ ובא לשאול אותי 'מה עשיתי? תסבירי לי מה זה בכימיה?'", מספרת ורה דאוד, מורה לכימיה בתיכון אבו-סנאן, שלימדה את בריק. ספק אם המורה ורה ידעה שהוא יהפוך לפרופסור הערבי הראשון לכימיה בארץ וגם לאחד החוקרים המבטיחים בעולם. "הרגשתי שהוא יהיה משהו גדול, אבל לא תיארתי לעצמי שזה יהיה כל כך מהר".

הפרופסור הערבי הראשון לכימיה בארץ. בריק (צילום: חדשות 2)
הפרופסור הערבי הראשון לכימיה בארץ. בריק | צילום: חדשות 2

"מדינת ישראל תתגאה בו"

במעבדה הצנועה באבו-סנאן נדלק הניצוץ שיישא את התלמיד הכי רחוק שאפשר, ועוד יותר. "יש אנשים ומקומות שאני לא שוכח בחיים - בית הספר הזה והמורה לכימיה", מדגיש בריק.

חתן פרס נובל, אהרון צ'חנובר, משבח: "הוא מצוין, הוא מדען מקורי, הוא עשה את זה מהר מאוד. אני אוהב את המדע שלו. הוא ללא ספק יגיע רחוק מבחינה מדעית, ומדינת ישראל תתגאה בו".

"אנחנו מאוד גאים בו. אומרים שיש לו עתיד, הוא עוד יכול לקבל פרס נובל", אמר הנשיא להוריו הנרגשים של בריק בטקס הענקת הפרס.