נסענו למקום שאפשר לכנות אותו "הכי רחוק בארץ" - לאו דווקא בקילומטרים, אלא הכי רחוק מהעין ומהתודעה של הציבור בישראל: מתקן "סהרונים" בקציעות שבנגב. למקום זה מתנקז הזרם ההולך וגובר של המסתננים מאפריקה.

לפני ארבע שנים לא היה כאן כלום. פתיחת המתקן התרחשה ביולי 2007 - עם 1,000 מקומות כליאה בלבד. "לאחר מכן פתחנו אלף נוספים", סיפרה עו"ד ענבל משש, מנהלת יחידת האכיפה-הגירה ב"סהרונים". "כיום אנו מרחיבים. בסך הכל יהיו כאן 3,000 מקומות. גם זה ממש לא יספיק.

זרם האוטובוסים ל"סהרונים" הולך וגובר. המסתננים שחוצים את הגבול ממצרים נעצרים בידי חיילי צה"ל ומובלים ב"טיולית" מבסיס צבאי לכאן. הקבוצה המדוברת הגיעה לישראל רק יומיים קודם לכן, מורכבת מאנשים חסרי כל, משוללי זהות ולעיתים פצועים.

למרות כל אלה, אמרה עו"ד משש: "אתה רואה שהמוטיבציה שלהם להגיע לא נפגעת. הם ממשיכים להגיע לכאן כדי לעבוד במדינת ישראל. יש לנו כאן חמישה אגפים, עם 200 מקומות בכל אחד. אגף הנשים והילדים לרוב בתפוסה מלאה".

"כולם רוצים לבוא לישראל"

60% מהמסתננים מגיעים מאריתריאה. אין שם מלחמה, אבל מדובר בדיקטטורה עם כלכלה קורסת וגיוס חובה למשך עשרות שנים בצבא. אחד המסתננים שהגיעו ארצה הוא בריו באהטה. את מולדתו הוא עזב לפני כחודש, ובגיל 48 השאיר שם מאחור אישה ושישה ילדים. "הדבר היחיד שאני רוצה זה לעבוד
ולעזור למשפחה שלי", הוא אמר בתשאול. המשכורת החודשית שלו באריתריאה הייתה 600 נאקפה - בסביבות 120 שקלים.

הוא סיפר על תופעה שעלולה להיות מסוכנת מאוד לנו: "כל אריתריאה רוצה להגיע", הוא אמר - והוסיף: "כל מי שפקח את העיניים, בגיל שהוא יכול, כולם רוצים לבוא לישראל".

רב-סרן יובל יצחק ממשיך לעשות מילואים בגיל 48. כשהגיע לגבול מצרים התקשה להאמין למראה עיניו: "כשאתה עושה מילואים באזורים אחרים, אז אתה רגיל שגבול זה גבול ואף אחד לא עובר אותו. להפתעתנו הרבה, משלב מסוים גילינו שהגבול הזה הוא לא בדיוק גבול, אלא טיילת".

על חוסר האונים בטיפול בניסיונות לטפל בתופעה הוא סיפר: "המג"ד שלנו אמור להישפט על זה שניסינו להחזיר קבוצה שתפסנו אותם על קו הגבול בחזרה למצרים. על זה הוא נשפט. אבל איש לא שופט אותו על 388 מסתננים שחדרו בתקופה הזאת. אתה רואה את המדינה זולגת לך מבין האצבעות ולא נראה לי שמישהו עושה משהו". 

כל אותם אנשים לא מוכרים במדינת ישראל כפליטים. כשהמסתננים עולים על האוטובוס מחויכים בדרכם לייעדם הם צועקים: "תל אביב! תל אביב! תל אביב!". כך "נולדו" להם בן רגע כ-100 תל אביבים חדשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק