בעולם הרפואה קוראים לזה "אפקט הפלסבו", התערבות רפואית שנראית כמו התערבות אמיתית - אבל למעשה אין מאחוריה דבר. זה יכול להיות כדור שנראה כמו כדור שמכיל באמת תרופה כימית, אבל בתוך הכדור אין באמת תרופה. השבוע החלטנו לעשות ניסיון: עד כמה האפקט הזה משפיע באמת על המוח שמתעתע את גופנו.

הפלסבו הוא התרופה היחידה בעולם שבכל פעם עובדת עלינו מחדש. מאז התגלתה ההשפעה המדהימה של הפלסבו, של השכנוע, ההתניה הגופנית והאמונה בריפוי, חויבה תעשיית התרופות לבדוק יעילות של תרופה בפיתוח מול תרופת דמה, כדי לוודא שבתרופה שנכנסת לשוק יש רכיב פעיל שעוזר לריפוי.

צמיד האיזון: האם הוא עובד באמת?

בעוד שבעולם הרפואה הבינו את עוצמת הפלסבו, גם בעולם המסחרי הבינו, שם לעתים מנצלים אותו כדי למכור לנו אשליות שלפעמים גם מגשימות את עצמן. הפלסבו הוא סביבנו בכל מקום - רק צריך לפקוח את העיניים.

כדי לבצע את הניסוי בחרנו בצמיד "פאוור באלאנס". היצרנים מתארים אותו כצמיד שיוצר על ידי אתלטים לאתלטים. בהדגמה באתר החברה וברחבי האינטרנט מראים כיצד לאחר ענידת הצמיד, האיזון ושיווי המשקל משתפרים פלאים.

החברה מציינת כי הוא נמכר במיליונים ברחבי העולם וכוכבי הספורט הגדולים ביותר נותנים לו חסות ועונדים אותו. האם הצמיד באמת עובד? החלטנו לעשות בדיקה משלנו.

הגענו לדיזנגוף סנטר במרכז תל אביב והחלטנו לבדוק צמיד שאמור לעזור באיזון ובשיווי משקל ועולה מאה שקלים. בדקנו בנוסף צמיד אחר בחמישה שקלים, שאמור להיות רק ליופי, והחלטנו לנסות על העוברים והשבים. התוצאה: כולם מתלהבים מצמיד האיזון, אבל גם מהצמיד הפשוט. בשני המקרים יש להם את אותה ההשפעה.

באוסטרליה חייבה המועצה לצרכנות את החברה לפרסם הבהרה כי אין לתכונות שיוחסו לצמיד עדויות מחקריות ולתת החזר כספי לצרכנים שהרגישו כי הולכו שולל אחרי ההבטחות.

באתר העולמי של החברה מצהירים כי מיליוני אנשים ברחבי העולם, בהם ספורטאים ומאמנים מקצועיים מרוצים ומאמינים בתוצאות של הצמיד.

החברה בתגובה: לקוחות מרוצים בכל העולם

קיימים בשוק מוצרים רבים שהאפקט הטיפולי שלהם עדיין לא ברור, אבל הם מבטיחים נפלאות. לפעמים זה עובד, אבל חשוב להיות מודעים שפעמים רבות זה מצליח רק כי אנחנו מאמינים בזה, ולהחליט אם כדאי לנו לשלם על זה הרבה כסף.

כנראה שקיבלנו מתנה באבולוציה. הפלסבו הזה הוא בית המרקחת הפנימי שלנו. לפעמים הגבולות מטשטשים וזה פותח פתח לגישות טיפוליות שמחייבות את הראייה המשולבת.

משניים מהיבואנים של "פאוור באלאנס" נמסר בתגובה לשידור הכתבה: "למרות שהטכנולוגיה אינה מוכרת על ידי הרפואה הקונבנציונלית השפעותיה מעידות אחרות. בארץ ובחו"ל מסתובבים זיופים רבים של המוצר ויתכן כי אחד כזה הגיע לידיכם. למוצר מיליוני לקוחות מרוצים ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק