אירן מנסה להסתיר עדויות לניסוי שערכה בהרכבת נשק גרעיני? המכון הבינלאומי לביטחון ולמדע (ISIS) מפרסם הלילה תצלום לוויין של המתקן הצבאי בפרצ'ין ובו נראה המבנה המרכזי באתר כשהוא מכוסה ביריעת ענק ורודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) חושדים כי באתר בפרצ'ין ערכה אירן ניסויים בחומרי נפץ הקשורים להרכבת ראש נפץ גרעיני. למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד סבא"א לאפשר לפקחיה גישה למקום כדי לעקוב אחר הנעשה בו, אירן סירבה לכך בתוקף והתעקשה כי מדובר במתקן צבאי קונבנציונאלי.

מכון המחקר ISIS, העוקב מקרוב אחר תוכנית הגרעין האירנית, מסר כי בתמונת הלוויין שצולמה ב-15 באוגוסט "נראה בבירור הבניין, שבו על פי החשד נערך ניסוי אסור, כשהוא מכוסה בחומר ורוד". על פי ההערכות, הבניין המכוסה מכיל תא פלדה לניסויים בחומרי נפץ והכיסוי נועד להסתיר פעולות ניקיון שנערכו במקום במטרה לסלק עדויות מפלילות על ניסויים גרעיניים.

סבב המו"מ האחרון הסתיים ללא תוצאות

מצא את ההבדל - המתקן באוגוסט
האתר הצבאי בפרצ'ין בתמונה מתחילת חודש או | צילום: אתר ISIS

מומחים עמם התייעץ המכון מעריכים כי המבנה גדל מאז תצלום הלוויין האחרון בתחילת החודש, בייחוד לגובה, וכי היריעה הוורודה נתמכת בעזרת פיגומים. בצילום ניתן לראות מבנה נוסף המכוסה באופן חלקי באותו חומר ורוד, כשחומר נוסף נמצא על הקרקע לצידו. על פי ההערכה, גם המבנה השני יכוסה כולו בקרוב.

בתחילת החודש פרסם מכון המחקר תמונת לוויין של האתר בפרצ'ין ובו נראות עדויות ברורות לכך שאירן סיימה הליך של ניקוי וחיטוי הקרקע במקום. ע"פ התצלום מתחילת החודש, מבנה אחד במתקן הצבאי הוסר לחלוטין ומבנה נוסף נהרס חלקית. התמונה חשפה גם שינויים בפני הקרקע כתוצאה מפעילות דחפורים סביב המבנים במקום.

אמש הסתיימו ללא תוצאות השיחות בין נציגי סבא"א לבין נציגי אירן בווינה ולא נקבע מועד נוסף לדיונים. גם בסבב המו"מ הנוכחי דרשו בסוכנות האו"ם להתיר כניסת פקחים למתקן הצבאי בפרצ'ין אך לא נענו. ביום חמישי פורסם כי אירן מאיצה את הפעילות בבונקר התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו, וכי במקום הותקנו צנטריפוגות רבות חדשות.