נוסעי טיסה 363 שיצאה השבוע לווינה לא ידעו שהטיסה השגרתית שלהם היא בעצם טיסת מבחן. לא של המטוס כמובן, אלא של אלונה ואביבה. אחרי הטיסה הזו, אם הכל יעבור בשלום, הן יהפכו לדיילות מן המניין.

רק לפני כשבועיים הן עוד תרגלו על יבש מתי לפתוח את הבקבוק ואיך למזוג קפה מבלי לשפוך אותו על הנוסע.  את זאת הם עשו בתוך דגם של מטוס – הסימולטור של דיילי העתיד. את הנוסעים מגלמים הדיילים, כשכאן כל חיוך מצולם, מתועד ומקבל ציון. " אני מסתכלת על שפת הגוף של החניכים, על החיוכים, על הצורה בה הם מגישים", אומרת שני יהב, מדריכה בקורס דיילי אוויר, בעוד היא מצלמת אותם. אח"כ היא תנתח בנוכחותם את עבודתם.

בשביל אביבה גזאי, הדיילת הראשונה ממוצא אתיופי, הקורס הזה הוא סגירת מעגל – אחרי שעלתה לישראל עם מבצע שלמה. "עלינו על המטוס, המטוס היה ללא כיסאות, לא היו דיילות במטוס – זו הייתה חווית טיסה שלילית", אומרת גזאי.

מאז החוויה השלילית הזו, אביבה לא זכתה לעלות על מטוס במשך 21 שנה. עד לפני כחודש – בטיסת ההתלמדות הראשונה שלה לפריז. "פחדתי שיהיה לי פחד גבהים, אבל ממש נהניתי. הייתי בתא הטייס – כמו ילדה קטנה שמתרגשת מהחוויה" היא אומרת.

האסטרטגיה: לחייך

אביבה היא חלק מחוויה מצומצמת. רק אחד מתוך עשרה מועמדים מתקבל לקורס הדיילים שאורך חודשיים שלמים. בקורס עובדים על עבודת צוות, ביטחון ובטיחות, אך בעיקר איך לתת שירות ברמה הגבוהה ביותר. ומילת המפתח? תמיד, לא משנה מה, חייבים לחייך.

"גם בתור ילדה, כשהייתי עולה על טיסות אחרות והייתי רואה דיילות בעולם, בכלל, זה פשוט כיף לראות דיילות - "הן מטופחות מכך רגל עד ראש", אומרת אלונה גל, חניכה בקורס. וזה בדיוק מה שמשך לכאן את אלונה, שבקלות זכתה בתואר "מלכת ה"שבונצים" הבלתי מעורערת של הקורס".

ההבדל בין מלצר לדייל? שמיים וארץ

אוגוסט כבר כאן והאוטובוס האווירי של ישראייר לאילת עמוס מתמיד – נראה שכל עם ישראל בדרך לאילת. גיל פנקס, מנהל השירות, כבר הספיק היום לטוס לרודוס ולחזור. עכשיו הוא בדרך לאילת, והאסטרטגיה שלו היא לעשות יותר רעש מהנוסעים. "ההבל בין מלצר לדייל, הוא הבדל של שמיים וארץ", אומר פנקס בדרכו הצינית. "אין על הנוסע הישראלי, וכל מי שרוצה לדעת למה במקצוע הזה, שילך לטוס בבריטיש איירוויז, עם 160 בובות של מאדם טוסו שלא זזים ולא מדברים. אנחנו חייבים את היצריות הזו".

אבל אלונה ואביבה לא מסתפקות באילת – הן חולמות על ניו יורק, מקנאות בחבריהם הוותיקים שבדיוק חזרו בסופ"ש ארוך בתפוח הגדול. הם כבר הספיקו לבלות בטיים סקוור, להיות בהופעה של קולדפליי וכמובן לעשות קצת שופינג. אבל לפני שהם יתפנקו, אלונה ואביבה צריכות לצלוח את הטיסה שלהן לווינה. האם הן הצליחו? צפו בכתבה ותגלו.

>> אטרקציה: אורות ניאון על מפלי הניאגרה