אם תסתכלו לשמים ותראו את העננים, תבינו שהחורף עוד לא ממש כאן. אבל הסבתות, הן כבר מחכות לחורף, וגם לשפעת שבדרך. סבתא ציפורה מודאגת נורא. גל, הנכד הצעיר, אמנם כבר חייל, אבל הדלקת בגרון שלו משתוללת, וחייבים למצוא תרופה, ומהר.

אז מה יותר טוב, פניצילין או סבתא? גל אומר שסבתא הכי טוב. "פניצילין אותו רגע מרפא, אבל זה חוזר".

עשבים שיביאו את החתן המיוחל

בגינה של סבתא רחל ממושב אליכין גדלים עשבים שכנראה מעולם לא שמעתם על קיומם. יש כאן אזאב - זה לאוזניים. ושידאב, הטובים לכאבי אוזניים, הריחן, כך אומרת רחל, טוב כדי לרפא לב שבור. ויש פה גם כורכום. מה עושים איתו? "כלה צריכה להתחתן, ועושה ככה, עם הכורכום, והיא מורחת על הפנים".

דבורה ליבוביץ' יודעת להפוך כרוב ירוק לתחבושת נגד נפיחות. ובכלל, תנו לה קצת פלפל שחור, קינמון, ציפורן, ומים חמים עם קצת דבש, והיא כבר תעלים לכם את השפעת.

תפוחי אדמה מושכים כאבים

בינתיים שעת צהריים בבית של סבתא ציפורה. מה בתפריט? "תפוחי אדמה שפרסתי כרגע, ואת זה אני קושרת, והוא יכול לשכב. זה מושך את הכאבים מבפנים, אני לא יודעת איך".

ועוד לא דיברנו על האנטיביוטיקה של הטבע, וקומפוט הדבש והבצל הזה, שמסלק שפעת ברגע. טיפות אף מסלק נגד נזלת כרונית, וגם כוסות רוח שמטפלות בכאבי גב ואפילו בדלקת ריאות. יש מי שיעביר ויש של בצל בין הגבות.

כדי לסלק כאבי ראש טורדניים, וגם חרדל שנמרח על הגב כדי להוריד חום. ועוד אלף ואחד דברים. ושכל סבתא מודאגת תגיד תמיד: העיקר שתהיו לי בריאים. וגם, כמובן, סגולות הריפוי הנפלאות של מרק העוף שבטח לא יזיק לאף אחד - כמעט.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק