מעצרו של הרב יורם אברג'ל בפרשת הסחיטה בנתיבות עורר מחאה גדולה בקרב תלמידיו. "הרב הצדיק יסוד עולם יורם אברג'ל אנחנו אוהבים אותך", נכתב על דלת הישיבה בה מלמד אברג'ל. ההפגנות הסוערות על מעצרו הציפו את הרחובות, והבניין בגבעת שמואל בו הרב שוהה במעצר בית הפך למוקד עלייה לרגל.

מאות מבקרים, מבקשי ברכה וחסידים ניסו השבוע להתקרב לרב אברג'ל, רגע אחרי ששוחרר למעצר בית. "הרב הוא קודש הקודשים, הוא רק נותן ומחזק אותנו", אמר אחד המבקרים. במקביל, נגד הרב עולי חשדות חמורים: הרב השתמש לכאורה בעבריין שלום דומרני כדי לאיים על רבנים אחרים מנתיבות.

הקרב האחרון, לפחות בינתיים, במלחמת החצרות בנתיבות חשף רב שצמח לאט ובעקביות מתחת לרדאר של התקשורת החילונית. בגיל 56, אב לשישה, הוא מחזיק ברשת מוסדות לימוד לכל הגילאים, ומגלגל מחזור חודשי בסך של חמישה מיליון שקלים, והכל כמעט ללא פרסום. החסידים מכנים אותו בפשטות "הרב יורם", אבל מבחינתם מדובר בשליח אלוהים, לא פחות.

"כשהרב יורם לא נמצא אין לנו את השמש"

בראש גבעה בנתיבות קבור הבאבא סאלי, ולא רחוק משם משם קבור הרב שלום איפרגן ז"ל. הבנים שלו הצליחו לייסד מסביב לקברים תעשייה דתית בנתיבות: הבאבא ברוך מחלק קמעות וצמידים, הרב יעקב איפרגן רואה את הנסתר וקנה לו מקום בלבבות החילונים המסודרים.

תעשיית הדת פרחה, אבל הקרב בין החסידות הפך במהרה למלחמה אמיתית - מאבק על כסף ,יוקרה, רכוש ועל החסידים. המלחמה הזו כוללת כמעט אל כל המרכיבים האפשריים: עבריינים, קללות ונערות פיתוי. "הכל כסף, הכל מסחרה", אומר ראש העיר יחיאל זוהר. "בכל פעם שהם רבים ביניהם אנחנו צריכים לשלם את המחיר, אי אפשר ככה. נערות ליווי, איומיו, הצתות מכוניות".

לקלחת הזו נוספה חצר חדשה ומשפיעה - חצרו של הרב אברג'ל - ונוצרה מהומת אלוהים. לפני כמה שנים נפוצו מחצר הרב הרנטגן שמועות של התנהלות הרב אברג'ל, וזה מיהר לתדרך את חייליו: "מי ששומע אחד מדבר, צריך לקום ולפזר לו את הפנים שלו", אמר הרב לתלמידיו, ואמר להם לזרוק 'סידור, נעל או אבן': "אלו אנשים שאין להם שום קשר לבורא עולם אפילו ברמז חוץ מהלבוש. משסים אותם בנו בגלל שאני יודע לשתוק. מי שיפגע בי יותר יתקיים בו ירה יירה או סקול ייסקל", אמר הרב אברג'ל.

הקרב על העירייה הפך לקרב בין הרבנים

גם בזמן הפסקת אש, השוני בין המחנות ליבה את הסכסוך - בחצר הרנטגן מתגאים בנסים ובאליטות אליהן הוא מקושר, ומנגד אברכי הרב אברג'ל מלגלגים על הרב המקושר, שנוהג ברכב פאר ואמור לדאוג לעניים אבל טס במחלקה ראשונה: "יש לרב טויוטה ופוליטיקאים לא נכנסים לפה", מתגאים חסידיו.

הבחירות לעירייה הביאו לשיא חדש. הבאבא ברוך והרנטגן הריצו את מסיקה, אברג'ל את זוהר. "ראש העיר של הרב, שאוהב את התורה, יקבל ממנו עוד שטחים", טיעון די משכנע מצד החסידים. פשקוויל הופץ שמי שיצביע לזוהר יזכה לכל השמחות וימחלו על עוונותיו. זוהר עצמו אומר כי הוא לא מסכים עם שני הצדדים.

שלום דומרני הגיע לחצרו של הרנטגן, וביקש ליישר קו עם הרב יורם כדי שזה יתמוך בזוהר. אחרי הבחירות, גם הרב וגם דומרני נעצרו. למחרת היום פרצו מהומות בנתיבות ובירושלים - רבים חשבו שהרנטגן עומד מאחורי המעצר וכמעט פרצו אל ביתו. הרנטגן עצמו מיהר להיעלם מהשטח. המשטרה עצרה את אחותו הרבנית זבולוני המכונה 'הבוררת'. היא חשודה בשיבוש החקירה. עוד שבועיים הרב אברג'ל יוכל לחזור לנתיבות, ואם יוגש נגדו כתב אישום - אין לאיש ספק שגם המהומות יחזרו.