השם "נצח יהודה" עלה לא מעט בחדשות, במיוחד בשנה האחרונה, אך הפרויקט קיים כמעט 20 שנה - גיוס חרדים שעזבו את הישיבות והפיכתם ללוחמים. כדי להביא אותם, בצה"ל הסכימו להקים בשבילם מסגרת חדשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפלוגה מגודרת, כדי שלא ייראו את הבנות בבסיס, יש להם חדר אוכל נפרד ושק"ם נפרד. "הצבא התאים את עצמו, יש מש"קים, יש מש"קי קליעה ומש"קי הדרכה - יש שוני, פשוט אין בנות", מספר רס"ן רן כהן, מפקד מגמת אימונים בנצח יהודה.

היחידה שונה לא רק בתשתית. הלו"ז נבנה סביב סדר התפילות היומי. בנוסף, יש שעת לימוד תורה בכל יום ורבנים שמסתובבים בפלוגה ותומכים בחיילים.

בשנה האחרונה רשם הגדוד לא מעט הצלחות בגזרת רמאללה, לצד כמה כשלים ותסבוכות שלא ירדו מהכותרות. בשנה האחרונה התרחש פיגוע בגבעת אסף, במהלכו מחבל פתח בירי לעבר קבוצת חיילים שאבטחו את הצומת. באותו אירוע נרצחו יובל מור יוסף ויוסף כהן ז"ל, שניהם לוחמים מגדוד נצח יהודה.

מלבד האסון, מספר לוחמים בגדוד שהשתתפו במעצר סייענים לפיגוע – תקפו אותם במהלך המאסר וגם תיעדו. לאחר מכן החיילים נשפטו בדין צבאי, והמקרה גרר כותרות וגינויים. אך למרות האירועים מספר המתגייסים לנצח יהודה עלה.

חלק מהחיילים הם חיילים בודדים, אך לא רק אלה שעלו ארצה ומשפחתם לא נמצאת בארץ, אלא כאלה שמשפחתם החרימה אותם בעקבות הגיוס, או לא מוכנה שיגיעו הביתה במדים. "אני לא יכול להגיע הביתה עם מדים, נשק, דברים, כשיש לי אחים קטנים שעדיין לא קיבלו את החינוך של האבא ואז אני נכנס באמצע ומקלקל את זה", סיפר סמל שלמה לוי, חייל בודד בנצח יהודה.