קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל התייחסה היום (ה') לראשונה רשמית לדיווחים לפיהם הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) האזינה לשיחות בטלפון הסלולרי שלה. "ריגול בין חברים - זה דבר שפשוט לא עושים", אמרה מרקל, לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית איי.אף.פי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרתי את זה לאובמה, כשהגיע לברלין ושוב בשיחת הטלפון", סיפרה מרקל עם הגעתה לכינוס של האיחוד האירופי, "אנו זקוקים לאמון בין שותפים, ואמון כזה יש לבסס מחדש".

בתוך כך, מדווח העיתון האיטלקי "ל'אספרסו" כי הריגול האמריקני אינו נעצר בגרמניה . לטענת העיתונאי גלן גרינוולד, המחזיק בחומרים של המדליף אדורד סנודן, הסוכנת לביטחון לאומי מרגל גם אחר חברות באירופה - ובהן חברות איטלקיות.

אתמול שוחחה מרקל עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. לפי הדיווחים בסוכנוית הידיעות, מרקל נזפה באובמה במהלך שיחת הטלפון והביעה את מורת רוחה מהידיעות על הריגול האמריקני אחר הטלפון הנייד שלה. על פי הדיווחים, אמרה מרקל לאובמה כי אם הדבר יתברר כנכון, הוא "אינו מתקבל על הדעת לחלוטין".

פנינו במהירות לשותפינו האמריקנים וביקשנו הבהרות מידיות ומקיפות", אמר דובר הממשלה הגרמנית אחרי פרסון הדיווח על הציתות לכאורה שביצעה ארה"ב. "מרקל הבהירה לאובמה כי אם המידע שיש בידי גרמניה יוכח, זה יהיה בלתי קביל לחלוטין ויהווה הפרה חמורה של אמון".

זמן קצר לאחר מכן, פרסם ממשל אובמה הבהרה שלפיה הוא מכחיש את הדיווחים לגבי האפשרות שהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לטלפון הסלולרי של קאנצלרית גרמניה. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך עיתונאים כי "אובמה הבטיח למרקל שהדבר לא קרה".