פרשת ההתעללות ב"איתנים": בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (ב') תשעה חודשי מאסר על האחות האחראית בבית החולים הפסיכיאטרי, דנה בן מאיר, בגין התעללות בחוסים וחסרי ישע. כמו כן, הוטל על האחות עונש של 18 חודשי מאסר על תנאי  וקנס של 15,000 שקלים. מנהל בית החולים, יעקב מרגולין, שהורשע בהזנחת חוסים, נידון לתשעה חודשי מאסר על תנאי, עבודות שירות, וישלם קנס של 10,000 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגזר הדין קבע עוד בית המשפט, כי על מנהל המחלקה הסגורה לבגירים בבית החולים, דניאל מאיר, שהורשע בהתעללות בחוסים, יוטל עונש של 18 חודשי מאסר על תנאי. מאיר ירצה אף הוא עבודות שירות וישלם קנס של 15,000 שקלים. עניינה של האחות הראשית נעמה דוקשיצקי עמנואל - לא נדון.

השופט צבי סגל הסביר בגזר הדין את החלטתו להטיל עונש מאסר בפועל על האחות האחראית: "תוך שימת דגש מחד גיסא על חומרת המעשים ובהתחשב בחלקה הגדול והמרכזי בפרשה, עת היוותה הרוח החיה במחלקה ויישמה הלכה למעשה את שיטות הטיפול בחוסים, ומאידך גיסא את הסיבות שהביאו אותה לבצע שהביאו אותה לבצע את העבירות ונסיבותיה האישיות המורכבות, לרבות היותה אם לילדים רכים והמטפלת העיקרית בהם, ובמידת האיזון הנדרשת בין כלל האינטרסים המנוגדים באתי לכלל מסקנה כי יש לגזור על הנאשמת את העונשים".

"התעללות פיזית ונפשית בחוסים" (צילום: גוגל סייטס)
"התעללות פיזית ונפשית בחוסים" | צילום: גוגל סייטס

בא כוחו של ד"ר יעקב מרגולין, עו"ד עופר ברטל, מסר בתגובה כי "ד"ר מרגולין הפנים את פסק הדין. עם זאת, עדיין יש מקום להבהיר כי בית המשפט קבע הלכה תקדימית ומרחיקת לכת בכל הקשור באחריות של מנהל בית החולים שלא היה מודע למעשים שתוארו בפסק הדין. מדובר במנהל מצטיין ודוקטור מוערך ביותר שתרם שנים רבות למערכת בריאות הנפש בישראל והציל נפשות. אנחנו בוחנים את גזר הדין בטרם נפנה לערעור לבית המשפט העליון".

בדצמבר 2012 הורשעו ארבעה בכירים - מנהל בית החולים יעקב מרגולין, האחות הראשית נעמה דוקשיצקי עמנואל, מנהל המחלקה הסגורה דניאל מאיר והאחות האחראית דנה בן מאיר - בהזנחת חוסים. מנהל המחלקה הסגורה והאחות האחראית הורשעו גם בהתעללות בחוסה חסר ישע. בית המשפט קבע כי החל משנת 2002 יושמו בבית החולים "דרכי טיפול נוקשות, קשות , אלימות, אשר הכתיבו אוירה קשה ואלימה במחלקה, והובילו לטיפול אלים ומתעלל עוד יותר בחוסים".

מנהל בית החולים, יעקב מרגולין (צילום: חדשות 2)
מנהל בית החולים, יעקב מרגולין | צילום: חדשות 2

עוד קבע השופט בהכרעת הדין, כי מנהל בית החולים מרגולין לא בדק את התלונות שהועלו בפניו על טיפול אלים בחוסים, ובכך הפר את חובת הדיווח והזניח את חובתו. פסק הדין תאם את טענת הפרקליטות, לפיה האחות האחראית דנה בן מאיר "יישמה כלפי החוסים שיטות טיפול מתעללות, פוגעניות, מבזות ומשפילות, שבבסיסן המחשבה שכל התנהגות ניתן לשנות או למגר על ידי טיפול התנהגותי ולמחיר הפגיעה והסבל לא הייתה כל משמעות".

"האם הפך בית החולים לכלא רוחני ופיזי? שמא הפך בית החולים לחלל אטום בו שוועתם של חסרי הישע לא נצפתה כפי שראוי היה?", כתב השופט צבי סגל בהכרעת הדין, שהדגיש כי "דגל שחור" התנוסס מעל המעשים הפסולים והאסורים בהם עסק כתב האישום, שאינן שיטות טיפול מקובלות אלא "התעללות פיזית ונפשית".