אחרי 27 שנה, התיעוד נחשף: עד שנת 1985 ערכה מדינת ישראל מספר מבצעים אוויריים להעלאת יהודי אתיופיה שנמלטו לסודן. לא רבים יודעים, אך גם לאחר שהצהירה המדינה כי העלאת היהודים במבצעים מסוג זה לא תימשך, ביצע חיל האוויר מספר גיחות חשאיות לסודן, במסגרתן עלו 2,051 יהודים מאתיופיה ארצה. מבצעים סודיים אלה תועדו על ידי אנשי המוסד וצה"ל - ונחשפים כעת לראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-28 בפברואר 1987, בלילה שבין שישי לשבת, התכנסו אנשי טייסת הקרנף של חיל האוויר לתדריך מיוחד. המשתתפים הסתירו מיקיריהם ובני משפחותיהם כי הם יוצאים למבצע מיוחד וחשאי ביותר, ממנו לא ידעו אם יחזרו בחיים. בבוקר שלמחרת, אנשי הצוות כבר היו על מטוס הרקולס בדרכו לסודן, שם המתינו להם אנשי המוסד ומאות פליטים יהודים מאתיופיה.

בשעה 2:00 לפנות בוקר, אחרי חמש שעות של טיסה חשאית, שנועדה להתחמק ממטוסי אויב, נחת מטוס ההרקולס על אדמת סודן - אחת המדינות העוינות ביותר עבור ישראל. התיעוד המיוחד שנחשף, נחשב עד היום לסוד מדינה. תמונות אלה, שצולמו על ידי אנשי המוסד באמצעות אמצעים מיוחדים לצילום בלילה, נשמרו כל השנים עמוק באדמה תחת סיווג "סודי ביותר".

החילוץ ערך 12 דקות בלבד
החילוץ ערך 12 דקות בלבד | צילום:

הנחיתה התבצעה בחשיכה מוחלטת עם אמצעי ראיית לילה ללא אורות רגילים, במאמץ שלא לעורר את חשדם של אנשי הצבא הסודני הממוקמים באזור. אתר הנחיתה, מישור מדברי זרוע אבנים וחול, אותר וסומן מבעוד מועד על ידי אנשי המוסד, שהיו אמונים על ההכנות ועל ארגון המבצע. מחשש שדבר מה לא יתנהל כשורה, לכל טיסה התלוו אנשי סיירת "שלדג" של חיל האוויר, שאבטחו את המבצע.

העולים בתוך המטוס
העולים בתוך המטוס | צילום:

12 דקות על אדמת אויב

אחרי הנחיתה המסובכת נפתחה דלתו האחורית של מטוס ההרקולס. המפגש הראשון של צוות חיל האוויר היה עם י.ג., איש המוסד שהיה אחראי על מאמצי הארגון להעלאת יהודי אתיופיה מסודן לישראל. העולים החדשים היו מרוכזים סמוך למשאיות שהובילו אותם לנקודת המפגש. כשניתן האות, הובילו אותם אנשי המוסד אל עבר בטן המטוס, שמנועיו לא פסקו מלעבוד. אף לא אחד מהעולים בעצם לא הבין מה מתרחש בעלטה המוחלטת.

תהליך החילוץ עצמו ערך כ-12 דקות בלבד, בהן הועלו הפליטים בזה אחר זה לתוך המטוס. בסיום התהליך, נספרו העולים ונעשה וידוא לכך שכל אנשי הצוות עלו בחזרה לכלי הטיס. דלתות הקרנף נסגרו אט אט והמטוס החל בהמראה בחזרה לישראל.

תיעוד החילוץ
תיעוד החילוץ | צילום:

על הקרקע, במשאיות שהובילו את העולים החדשים, נותרו אנשי המוסד שעמלו על הצלחת המבצע. אנשי הצוות אספו כל ראייה שאולי עשויה להעיד על מה שהתרחש באותו לילה של פברואר 1987 במדבר הסודני.