שבוע פשוט מיוחד עבר על הרב דב ליאור. גם אם קודם היה בעל מעמד בציבור שלו, המעצר הקצרצר הזניק אותו במעלות הקדושה.

"הזמנה לחקירה זה כמו הזמנה לחתונה. מתאים לך? תלך. לא מתאים לך? אל תלך. ככה החוק רואה את זה. כל עורך דין יגיד את זה", מסביר יוסי דרמר, ראש לשכתו של הרב ליאור - וטועה, כי זימון לחקירה מחייב כל אזרח.

אחרי חצי שנה שהרב ליאור לא מצא לנכון להתייצב הוצא נגדו צו המעצר. "צו המעצר הזה יצא בגלל כל עיוות הדין שקיים פה והרדיפה הזאת שמתחילה מלמעלה, משר המשפטים", טוען דרמר.

תורת המלך: הכשר להריגת ערבים

חקירת הרב ליאור היא ספיח לחקירתם של שני רבנים מההתנחלות יצהר, יצחק שפירא ויוסי אליצור. השניים האלה מוציאים מפעם לפעם פמפלטים גזעניים ואף מתבטאים בגלוי בעד פעולות אלימות כלפי האוכלוסייה הערבית.

הספר תורת המלך שפרסמו יחד לפני שנתיים הוא אוסף של ניתוחים הלכתיים מלומדים שמעניקים ליהודי הסקרן שפע של הכשרים להרוג גוי - גם אם הוא חף מפשע. הרב ליאור צירף לספר את המלצתו הכתובה.

האם לאחר החקירה הוא מצטער שהמליץ על הספר הזה? לדרמר יש תשובה ברורה: "לא". הספר הזה, לטענתו, בא כדי להגן על חיילי צה"ל, בעוד שמי שטוען אחרת - מעוות את התוכן. עם זאת, כאשר דרמר מתבקש להסביר ציטוט המופיע בספר ומסית לרצח - הוא לא יודע כיצד להסביר וטוען שאינו מכיר את הספר.

"אתם לא רוצים לשמוע את האמת", מאשים אחד מתומכיו של הרב ליאור. "אנשים באים לחפש רק איפה אנחנו רעים וקיצוניים, להראות שהרב ליאור מבוקש והזוי. אם זה מה שבאתם לחפש, זה מה שתמצאו", הוא מוסיף. "אנחנו לעומת זאת רואים את הרב ליאור כאדם אמיתי, בשונה מכם - עם הערכים המקולקלים שלכם".

מי אתה באמת הרב דב ליאור?

מהי תפיסת העולם של הרב ליאור, ישאלו רבים. בזמן ההתנתקות הוא התנגד לאלימות נגד כוחות הביטחון, אבל פסק שיש לסרב לפקודה לפנות. 11 שנים קודם לכן, אחרי שרצח תושב עירו ברוך גולדשטיין 29 מתפללים במערת המכפלה, הכתיר אותו הרב ליאור בתואר קדוש.

"אם לא הייתי טיול והיה מתאפשר לי, הייתי יורד להגן על הרב ליאור", אומר יונתן קפלן, תלמיד ישיבת מרכז הרב. "סותמים לנו פיות ודורכים על הרב. אי אפשר להגיד שהרב לא יכול לתת פסק הלכה. אי אפשר להגיד שהמדינה שולטת ולא התורה", מוסיף קפלן ואף מקצין: "בעזרת השם אנחנו שואפים ששלטון התורה יהיה מה שישלוט פה".

הסיפור הזה מחדד את מגמת ההקצנה של הציבור הזה. הכיפות עדיין סרוגות\ אבל בצדק הם נקראים חרד"לים, חרדים לאומיים. פעם היו להם רבנים ועכשיו יש להם אדמו"רים.

הרב דב ליאור ודאי לא אחראי למחשבותיו או לפעולותיו של כל אחד מתלמידיו. עם זאת, האם זה באמיתי רציני לטעון שחיבורים כמו תורת המלך הם בסך הכול פלפולי הלכה תיאורטיים? לא בטוח שהתשובה לשאלה היא חיובית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק