בשנת 2001 השתנו סדרים באבטחת הקצינים הבכירים בצה"ל. אלו היו אז ימי האינתיפאדה, והרמטכ"ל שאול מופז היה הראשון שזכה לאבטחה - בשל איומים על חייו. רק לאחרונה, כאשר הותקף מח"ט אפרים, נוכחנו לדעת שלאיומים החיצוניים של ארגוני הטרור הצטרף איום פנימי.

היחידה שנותנת מענה לאיומים הללו, היא היחידה המטכ"לית לאבטחת בכירים. היחידה הזו, נדרשת לתת אבטחה של מאה אחוזים למגוון רחב מאוד של איומים גם בתוך שגרת החיים של כל הקצונה הבכירה בצה"ל. השבוע קיימה היחידה אימון, שדימה מגוון רחב של ניסיונות פגיעה בלובשי בכירים רבים.

גם הרמטכ"ל אוכל פלאפל

תתפלאו, גם הרמטכ"לים לפעמים רוצים לעצור את השיירה - ולעצור לאכול פלאפל בדוכן הקרוב. בתרחיש אותו דימו השבוע אנשי היחידה, הסתתר בתוך הדוכן מתנקש, שזהותו לא הייתה ידועה מראש. בזמן שהמונים מצטלמים עם ה"אישיות", כך מכונה הרמטכ"ל או כל מושא אבטחה אחר, "תקף" אותו אחד המוכרים ודקר אותו.

"קורה שהרמטכ"ל רוצה לא רק פלאפל, אלא גם לאכול במסעדה או גם לראות סרט. אנחנו שם, איתו", סיפר אחד מהקצינים הבכירים ביחידה. "ברגע שאנחנו הוצאנו את המאובטח מהתקרית, יש לנו אחריות לדאוג גם למי שנשאר פה, לכן תמיד אחרי אירועים יהיו כוחות לוחמים שיטפלו בתקרית ויביאו לסיומה המהיר", סיפרו.

"ישנן התרעות"

"אנחנו בתקופה מאוד לא שקטה", סיפרו קציני היחידה, "ישנן התרעות גם כלליות כלפי בכירים וגם כאלה קונקרטיות", ציינו ביחידה, שתרגלה השבוע גם תרחיש של מתקפת טילים על שיירת הרמטכ"ל והימלטות מהאירוע.

מעגל האבטחה לא נמצא רק סביב אותה "אישיות בכירה", אלא גם סביב בני משפחתו. לשם כך, תרגלו ביחידה גם אירוע של ניסיון התנקשות בה. "אין מצב שנפנה מהאירוע את הרמטכ"ל ולא נדאג למשפחה. לא יקרה דבר כזה לעולם", מבטיחים.

"כל האנשים פה מבינים שאבטחת האישיות יכולה לעלות להם בחייהם. אבל זה אינסטינקט. אתה לא יכול לנתק את זה ממאבטח", סיכמו, "גם כשהוא עובד וגם כשהוא מתרגל". כך זה ממשיך, ומתגלגל גם באירועים רשמיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק