פסק בורר בן שלושה עמודים פתח את אחת הפרשיות הפליליות-כלכליות המרתקות שהיו כאן. שופט בית המשפט העליון, מבקר המדינה לשעבר, יעקב מלץ זכרו לברכה, פסק בבוררות בין אלי ארוך, שחקן מעוף בבורסה, לבין אילנות בטוחה ענקית ההשקעות.

היה זה ניצחון דרמטי לאלי ארוך, תושב שכונת התקווה שהשקיע את כל ההון המשפחתי בבורסה, וטען כי כלל פיננסים לא ביצעה הוראות שהעביר - כאשר אם הייתה מבצעת אותן הוא היה מרוויח עשרות מיליוני שקלים. "זה הכישרון שלי, יצרתי גרף שלא יכול להפסיד", טוען ארוך. התגובה של גד טיכו, בא כוחה של כלל פיננסים, הגדיר את הגרף הזה כ"שטויות".

החבר הטוב בגד בו

בחברת כלל סירבו לקבל את פסק הבורר, ולשם הפללתו של ארוך גייסו את משרד החקירות ויצמן-יער, וחתמו על הסכם עם חברו ושותפו של ארוך, דודי שילוח. ההסכם היה ברור: "תקבל 20 מיליוני שקלים אם תוכיח שהמסמכים שהועברו לבורר היו מזויפים". "אם ארוך היה מקבל את פסק הבוררות הוא היה מקבל 150 מיליוני שקלים", אמר עו"ד טיכו המייצג את כלל פיננסים, "לכן שילמנו לו בתמורה למסמכים המקוריים".

"זו תחושה איומה", נזכר ארוך בבגידה של מי שהיה חברו הטוב ביותר, "תחושה איומה, של בגידה צורבת. בעיקר בשל העובדה שהוא אחראי לחלק מהמסמכים המזויפים. כל המסמכים היו אצלו בידיים, והוא הלך ומכר אותם כאילו אני עשיתי את זה", הוסיף.

בסופו של דבר, המסמכים הללו הובילו לחקירת משטרה ולמעצרו של ארוך בחשד לזיוף, וקבלת דבר במרמה. אז, הגדיר ארוך את החשדות כ"חארטה". אבל בהמשך התברר שהזיופים שלו היו מוצלחים במיוחד. "המסמכים היו אותנטים", מעיד עו"ד טיכו, "הוא הצליח לערוך בהם שינויים". בסופו של דבר בוטל פסק הבורר ועו"ד פנינת ינאי השיגה בעבור ארוך 10 מיליוני שקלים מכלל. "עשינו חישוב, וזה מה שהגיע לו", הצהיר עו"ד טיכו.

ארוך נכנע ללחץ

למרות שהפרקליטות הגישה נגדו כתב אישום חמור, המשפט נגדו מעולם לא התנהל. ארוך התאשפז בבית חולים פסיכיאטרי וניסה להתאבד. "הייתי שבר כלי, הלחץ של המשפט, הלחץ של החוקרים הפרטיים והבגידה של שילוחו הכריעו אותי". בשבוע שעבר, יותר מ-12 שנים לאחר פיצוץ הפרשה, היא הסתיימה. ארוך הודה בזיוף וגזר עליו מאסר על תנאי וקנס כספי.

"התייחסו אליו כאל מעין רובין הוד", מסכם עו"ד טיכו. "זה לא האדם הנכון לזה. צריך לזכור שאלי ארוך הוא עבריין מורשע. הוא הורשע בכך שהוא איים על עדים במהלך הבוררות, זייף מסמכים וקיבל דברים במרמה. הוא לא מסוג האנשים שצריך לאמץ אותם כאיש הקטן שנלחם בתאגיד הגדול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק