הסרט הישראלי "עג'מי" זכה להיות אחד מחמשת הסרטים המועמדים לסרט הזר הטוב ביותר בטקס האוסקר הקרוב. מדובר במועמדות השלישית ברציפות של נציג ישראלי בטקס היוקרתי ביותר בעולם הקולנוע.

ראיונות עם כוכבים הוליוודיים מתקיימים בדרך כלל באולפנים מפוארים מאחורי כרזות נוצצות של הסרט, ותחת עינה הפקוחה של סוללת יחצ"נים. את הראיון עם כוכבי הסרט "ע'גמי" ערכנו במסעדה בקצה יפו, מול הים, מסעדת באבאי. שם גם צילמו לא מעט סצנות מהסרט. היינו אמורים לדבר איתם על קולנוע, רק שהשיחה הפכה למשהו אחרי לגמרי.

הכוכבים הם: שהיר, מוכר בורקס משדרות ירושלים ביפו, ערן, שוטר לשעבר, ואיברהים מכפר קסאם שעובד בבזק."אף אחד לא ידע על מה הסרט. זה היה סוד, רק הבמאים וההפקה", מספרים הכוכבים הטריים. "כשאני ראיתי את הסרט בפעם הראשונה ,אני הייתי בשוק. זה היה יותר מסוד ,הם עשו את זה ממש כאילו כמו בחיים".

בתשובה לשאלה האם העג'מי של הסרט והעג'מי המציאותית דומות? אומרים הכוכבים שיש קווי דמיון, אבל לא לגמרי. "זה לא בדיוק ההתנהלות של השכונה הזאת או יפו בכלל ,אבל יש את זה. כל הדברים האלה קרו לאורך כמה שנים, 10, 15 שנה, זה קרה לא פעם ולא פעמיים.

הסרט: יותר ייאוש, פחות שנאה

בתשובה לשאלה האם תושבי עג'מי פנו אליהם בטענה שהם גורמים לשכונה להיראות לא טוב, ענו השלושה. "הם יודעים שזה קורה באמת .יש סמים, יש יריות, יש ויש. הרבה רוצים להיפטר מהעובדה שיש דברים כאלה, אז מעדיפים שלא יהיה בכלל".

בסרט, הם מדברים בערבוב ערבית ועברית. "אנחנו במדינה פה מעורבבים", הם מסבירים. "זה דבר שקורה לא רק בארץ, זה קורה גם בחו"ל, שהשפות מתערבבות". הכוכבים אומרים שהסרט מדבר יותר על ייאוש ופחות על שנאה.

"זה הרעיון הכללי של הסרט: דנדו רצה לירות בי בסרט כי מבחינתו הרגתי את אח שלו. אבל אם הוא יידע באמת איך מתנהלים החיים שלי, עם אימא חולת סרטן שאני מחפש הכל בשבילה, אולי הוא היה מבין. גם אם אני הייתי יודע שהרגו את אח שלו ויש לו עצבות מבפנים, הייתי מבין. הבעיה המרכזית שלנו זה שאנחנו לגמרי בורים אחד לגבי השני".

השלושה, מרגישים ישראלים לכל דבר. "מבחינתי אני ישראלי", אומר איברהים. "זה המקום שאני חי בו, אני נולדתי פה .זה המקום אליו אני שייך. האנשים פה מסביבי אוהבים אותי ,אני אוהב אותם ואין יותר שייכות מזה".

אז מי נוסע לאוסקר? כוכבי הסרט עדיין לא ממש יודעים, אבל מרשים לעצמם לחלום. "כל כפר קאסם יושבים ומסתכלים בטלוויזיה בשלוש בבוקר, ואברהים הולך על השטיח האדום מאחורי ג'ניפר לופז -  זה פריים ענק, חבל על הזמן".

בדרך לפסלון המוזהב?

"עג'מי", סרטם של ירון שני וסכנדר קובטי, כבר זכה בפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים, ביניהם פרס "מצלמת הזהב" בפסטיבל קאן. בארץ הוא קטף את פרס "אופיר" לסרט הטוב ביותר. מולו יתמודדו על הפסלון בקטגוריית הסרט הזר "הסוד שבעיניים" מארגנטינה, "נביא" מצרפת, "חלב הצער" מפרו ו"סרט לבן" מגרמניה.

זוהי הפעם התשיעית בה מועמד סרט ישראלי לקבלת אוסקר בקטגוריית הסרט הזר. הראשון שעשה זאת היה "סלאח שבתי" של אפרים קישון בשנת 1965, והאחרון היה לסרט "וואלס עם באשיר", סרטו המצויר של ארי פולמן בשנה שעברה, שלא זכה בסופו של דבר בפסלון.

את טקס האוסקר ה-82 שייערך בשבעה במרס ינחו השנה אלכס בולדווין וסטיב מרטין. על פי סוכנויות ההימורים מי שיחייך בסוף הערב הארוך, ממש כמו ב"גלובוס הזהב", יהיה ג'יימס קמרון עם שובר הקופות "אווטאר".

"ואלס עם באשיר" לא זכה באוסקר