המהומות יתחדשו? תנועת האחים המוסלמים קוראת לעם המצרי לצאת היום (ו') ברחבי מצרים ל-"יום זעם" מיד בתום התפילות במסגדים. לדבריהם, בהפגנות ברחבי המדינה צפויים להשתתף מיליוני בני אדם, במחאה על אלימות הצבא כנגד אנשי התנועה, שהביאה למותם של כ-640 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למרות הכאב והצער על מות הקדושים המעונים שלנו, ההפיכה האחרונה הפכה אותנו לממוקדים יותר, כדי שנוכל להביא לקץ ההשתלטות", נכתב בהצהרת התנועה. התנועה מאשימה את הצבא המצרי בהפיכה שהביאה לנפילתו של הנשיא מוחמד מורסי בחודש שעבר, ובהריגת כ-640 אנשי התנועה בימים האחרונים.

האחים המוסלמים טוענים כי המאבק בשלטון הזמני ובצבא שעומד בראשו הוא חובה מוסרית, לאומית ודתית עבור תומכיהם. האחים המוסלמים מסרבים לסגת מדרישתם לחזור לשלטון, ונוצר הרושם שהתמיכה בהם הולכת וגוברת גם בתוך המדינה וגם מחוצה לה. במקביל, גם השלטון הזמני, ובעיקר הצבא והפוליטיקאים שחברו לסיסי, מסרב לשנות את דרכיו.

כוחות הביטחון קיבלו הוראה לפתוח באש לעבר מי שמסכן שוטרים ומבני ציבור. אמש, למרות העוצר, יצאו מפגינים לרחובות אלכסנדריה וגם בקהיר והמשיכו להתעמת עם כוחות הביטחון.

בתוך כך, הוציאה מועצת הביטחון של האו"ם, שנועדה במהלך הלילה על מנת לדון בנעשה במצרים, הודעה לפיה על הצדדים במדינה להפסיק את האלימות. "הדעה של כלל חברי המועצה היא כי על הצדדים להפסיק את האלימות במצרים, ולנהוג באיפוק מרבי", אמרה שגרירת ארגנטינה לאו"ם מריה כריסטינה.

מניין ההרוגים בימים האחרונים - יותר מ-600

משרד הבריאות במצרים הודיע אתמול כי מניין ההרוגים מאז פרוץ המהומות שלשום במדינה עלה ל-638. עוד נמסר כי מספר הפצועים עומד על כ-4,000. ארצות הברית הזהירה אמש את אזרחיה להימנע מנסיעה למצרים - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. כמו כן התבקשו אזרחי ארה"ב הנמצאים במצרים לעזוב את המדינה.

ברק אובמה (צילום: AP)
יבטל את התרגיל. אובמה | צילום: AP

אמש, התייחס נשיא ארצות הברית ברק אובמה לראשונה למהומות במצרים. בהצהרה, שנמסרה מבית הנופש שלו במסצ'וסטס, הודיע אובמה על ביטול תרגיל צבאי משותף לצבאות מצרים וארצות הברית, שהיה אמור להיערך בחודש הבא.

ממשלת מצרים אמרה בתגובה כי דברי אובמה "אינם מבוססים על עובדות", והדגישו כי הדברים "רק מוסיפים דלק למדורה". בנוסף הודיע גורם צבאי במצרים כי הצהרתו של אובמה לא תשפיע על יכולתו של הצבא המצרי. "אנו לא מסתמכים רק על מקור חימוש אחד", אמר הגורם לאתר האינטרנט "אל-מיסראווי". "הצעד האמריקני לא ישפיע עלינו", הוסיף.