כשנפגשנו הבוקר עם יצחק תשובה, אמרנו לו מה אומר לעצמו אזרח מהיישוב על כל פרשת דלק: "יצחק תשובה הוא בחור נורא נורא עשיר ועכשיו הוא מצא גז והוא יהיה הרבה יותר עשיר. ולא יקרה שום אסון אם הוא ייתן חצי מזה, או שני שליש מזה, למדינת ישראל. יישאר לו מספיק כסף".

התשובה לא איחרה לבוא. "יצחק תשובה התחיל את דרכו בזה שהוא גדל במעברה עם משפחה של 11 נפשות בחדר אחד בלי מטבח ובלי שירותים", ענה איל ההון והוסיף "יצחק תשובה בגיל 12 יצא לעבוד קשה על מנת לפרנס משפחה ברוכת ילדים. הרי תגליות הגז, זה היה בגדר חלום במשך כל השנים, והנה בא מישהו, משום מקום, הביא חברה אמריקנית, יחידה שהסכימה להגיע למדינת ישראל, והיא הגיעה, והיא השקיעה סכומי עתק – מיליארדים".

"פניתי למוסדות, פניתי לציבור, גייסנו כספים, הכול בשביל לפתח את כלכלת מדינת ישראל", הוסיף איל ההון. "לפתח את החזון והחלום של אנרגיה כחול לבן ולא להיות תלויים באחרים, והנה בסוף אנחנו מוצאים את זה. אסור לתת לאף אחד, לא לוועדה ולא לשר ולא לשום אחד לעכב את הדבר".

השבוע החליטה ועדת שישינסקי כי לא ייתכן שבישראל ישלמו את המס הכי נמוך בעולם, מסקנה שעומדת בסתירה לעמדתו של תשובה – שמאמין כי הדבר יפגע לא רק בו אלא בהשקעות הכלליות של זרים בישראל. "ועדת ששינסקי לא ישבה איתנו ולא עם בעלי המקצוע ולא עם האמריקנים", אומר תשובה בתגובה. "אין לי שום ספק שכשאנחנו נוזמן לוועדת שישינסקי ונבהיר את הצד המקצועי שבדבר, הוועדה תשנה את הדוחות שלה. ויותר מזה, הבהרנו בוועדת הכלכלה שצריך שיהיה שוויון בין הגז המצרי לגז הישראלי: לא יעלה על הדעת שלגז המצרי יש פריווילגיות  ולנו אין".

"אני חושב שהדבר הזה יגרום לכך, שבעתיד יהיה למשקיעים  זרים קשה מאוד להשקיע  במדינה שמשנה את החוקים שלה  תוך כדי", מזהיר תשובה. "על כן אסור לשנות  את חוקי המשחק. המדינה צריכה לכבד את ההתחייבויות שלה מול המשקיעים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק