אחרי ההקלטות והטענות אודות השפעתה הרבה בבית היהודי, השבוע אמרה מיכל פרץ, רעייתו של יו"ר המפלגה הרב רפי פרץ, שהיא מאמינה שהחיבור עם איילת שקד הוא "חושך", והיא "לא מצליחה לראות את האור". את הדברים אמרה בימים האחרונים לתלמידותיה, אותן היא מכשירה ב"שיטת המגירות" השנויה במחלוקת. פרץ גם סיפרה באותם שיעורים על בחורה צעירה ולסבית, שלה היא סייעה "לחזור לעצמה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"כל מה שהיה, אני לא רואה את זה כמשהו חיובי", אמרה השבוע פרץ לתלמידותיה, בקשר לאיחוד בימין. "אני רואה את זה כמשהו שהוא לא חיובי. באמת היום בתפילה הבוקר זה כל מה שדיברתי. אמרתי 'הקדוש ברוך הוא אני לא רואה אור, לי יש חושך. בטוח יש כאן אור - אבל אני לא רואה אותו'".

בתחילת השבוע פרסם עמית סגל שהרבנית פרץ לא מסתירה את דעותיה הפוליטיות. בתיאום מרשים עם שרה נתניהו היא ניסתה לשכנע את הרב רפי שלא לוותר לאיילת שקד על הובלת מפלגת הימין המאוחד. "תראה, נתניהו יודע להפעיל מנופים, החידוש כאן היה באמת התיאום הדי מוחלט בין הזוג פרץ לבין הזוג נתניהו", הסביר.

איילת שקד, נפתלי בנט ורפי פרץ בתום פגישה לילית
הימין המאוחד בתום פגישת האיחוד

גורם בבית היהודי תיאר את מידת השפעתה באופן הבא: "היא יכולה לגרום לרב רפי להתהפך בן רגע. ההתערבות שלה בנעשה במפלגה מורגשת. היו פעמים שהרב רפי היה מקבל החלטה, וביום ראשון, אחרי סופ"ש בבית, גילינו שהוא שינה אותה לחלוטין. קיבל החלטה הפוכה. זה היה סוג של משהו לא מידתי".

אחרים סיפרו שהכינוי שלה, שלא בידיעתה, היה שרה. "היא לא מסתירה את המעורבות שלה", סיפר גורם בבית היהודי. "היא הייתה מתקשרת אקטיבית לאנשים רלוונטיים בקמפיין ואומרת מה דעתה על פרסומים, על מסיבות עיתונאים, על סרטונים ותגובות. בקמפיין הקודם היא הייתה מאשרת פרסומים לפני שירדו לדפוס. זה היה הזוי, אבל הפך לדבר שכולם מכירים אותו".

עזרה לבחורה לסבית "לחזור לעצמה"

כפי שדיברה בהקלטה, מול עשרות נשים, כך פרץ מופיעה ב-15 השנים האחרונות מול אלפי נשים, ומובילה את "שיטת המגירות". שיעוריה מלאים עד אפס מקום, והנשים שמגיעות אליה רואות בה סוג של גורו. באמצעות השיטה מנסות הנשים לפתוח את המגירות הנסתרות של הנפש ולעשות בהן סדר. בבסיס השיטה הרעיון שאדם חייב לתחם חייו למגירות, ולעשות הפרדה ברורה בין חשוב ללא חשוב. השאלה היא מי מחליט מהו העיקר ומהו התפל, ובמקרה הזה מדובר בה.

מיכל פרץ
מיכל פרץ ושרה נתניהו | צילום: חדשות

כך, לדוגמה, סיפרה פרץ לתלמידות: "בחורה שהייתה חרדית עד גיל 20 גרה עם בחורה. היום היא לאט לאט חוזרת לעצמה. זה כאילו, יש את החלק הזה שעושה מה שבא לו, אבל יש לה גם חלק שקוראים לו חוקים. וכשהיא הולכת לעשות מה שבא לה, אז החוקים לא מעניינים אותה".

כמו בשיטות טיפול רבות, גם בשיטה הזאת היה הרבה אופל. פורום תקנה גינה את התנהלותה של הוגת השיטה, סילביה דהרי, וטען שהיא מנצלת את חולשתן של חברות הקבוצה, והמרכז הישראלי לנפגעי כתות הזהיר מפניה. נשים שפרשו משיעוריה המטיפים טענו שסילביה הגדירה עצמה כלא פחות ולא יותר מאשר משה רבנו. אך נשים רבות טוענות כי הרבנית פרץ הצליחה להתמקד בהיבטים החיוביים של השיטה, ולהוציא ממנה את השליליות והקיצוניות של הגורו האם.