מאז החלה מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, נכנסו לשטח ישראל יותר מ-1,647 פצועים סורים לקבלת סיוע וטיפול רפואי. חלק מאותם פצועים שהועברו לארץ הם לוחמים משורות המורדים, אנשים שלחמו לצד אל-קאעידה נגד חיזבאללה ודאע"ש. מצלמות "אולפן שישי" התלוו לכוח צה"ל המסייר כמעט מדי לילה לאורך הגבול בין המדינות, ומאפשר למי שזקוק לעזרה להיכנס לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אותו כוח של הצבא עושה זאת תוך סיכון רב, מאחר והחיילים אינם יודעים את זהותם של הפצועים הסורים. הבסיס להכנסתם הוא הומניטרי, אך הוא מאפשר הצצה לחוויותיהם המצמררות מהלחימה בסוריה. הלוחמים הסורים מספרים על מלחמת הכל-בכל במדינתם, על החשש המצמית מדאע"ש ועל הקרבות הקשים עם חיזבאללה.

אחד מאותם פצועים הוא מחמוד, תושב דרעא בן 28, המספר איך רצח עלאווים ושיעים במסגרת תפקידו כלוחם בצבא הסורי החופשי, עד שנפצע מחבית נפץ שהושלכה עליו ממסוק של צבא אסד.

בבית החולים בישראל פגש מחמוד עוד אחים לנשק. גם סמיר בן ה-18 ששוכב לידו, הספיק בגילו הצעיר להרוג, להילחם ולהיפצע תוך שהוא נשאב למעגל האלימות. סיפורם של הפצועים הוא עדות נדירה למתרחש בסוריה.

הפצועים מדברים לא רק על שנאתם העזה למשטר אסד, אלא גם על שנאתם לחיזבאללה. כ-5,000 לוחמים של ארגון הטרור השיעי נמצאים בסוריה, יחד עם עוד רבבות שכירי חרב זרים אחרים שיעשו הכל על מנת לשמור על משטרו של אסד.