הרבה מספרים היו היום בישיבת ממשלה, גם הרבה ויכוחים והיה גם עניין סמלי אחד: ביום שבו מתכנסת הממשלה לדיון על קיצוצים דרמטיים בתקציב, היא מאשרת הקמה של שלושה משרדים חדשים, שלושה משרדים מיותרים לחלוטין שכל ייעודם הוא הטבות פוליטיות: המשרד לעיניינים אסטרטגיים בראשות משה יעלון, המשרד לעינייני מודיעין של דן מרידור ומשרד ההסברה ליולי אדלשטיין.

הויכוח העיקרי בממשלה הוא הכמה צריך להגדיל את תקציב המדינה בשנה הבאה. האוצר מסכים לגידול של ארבעה מיליארד ששקלים בלבד, שרי העבודה וש"ס רוצים יותר ואומרים: בכל העולם מדינות מזרימות כספים, גם כאן אפשר להתיר את החגורה.

באוצר אומרים, הגרעון האוברדראפט הלאומי כבר גדול ומסוכן מדי, אי אפשר להוציא עוד כסף, מה שטוב לאמריקה הגדולה לא מתאים לישראל הקטנה. אל קולות המתנגדים מצטרף גם שר אחד מהליכוד: שר החינוך גדעון סער.

הדיון הוא כלכלי , אבל יש לו השלכות פוליטיות, עד כמה מפלגת העבודה תתמוך במתווה הקיצוצים המוצע ועד כמה אהוד ברק יסכים לקצץ בבטחון? בסוף הישיבה, למרות ההתנגדויות הממשלה העבירה את החלק הראשון בתקציב ברוב של עשרים תומכים מול עשרה מתנגדים. עכשיו מתכוננים כולם לקרב הבא: מאיפה ואיך יקצץ האוצר 14 מיליארד שקלים מתקציב השנה הבאה.