אין הורה שלא מתלבט מדי בוקר "מה לשים בסנדוויץ'"; שיהיה גם מזין וגם טעים. הסנדוויץ' הפופולארי מאז ומתמיד הוא סנדוויץ' גבינה צהובה למרות שהוא זוכה לתדמית לא כל כך בריאה.  

"החסרונות לא כל כך נוראים", אומרת ד"ר מאיה רוזמן, מומחית לתזונה ודיאטה, "לגבי אחוז שומן גבוה, היום יש על המדף מבחר מאוד גדול של גבינות צהובות יחסית דלות בשומן מ-5%-15% שומן. גם המלח לא כל כך נורא צריך לקחת את הדברים בפרופורציה נכונה".

לדבריה, בשלוש פרוסות גבינה צהובה יש פחות מרבע כפית מלח. "גם לגבי הכולסטרול צריך לשבור את המיתוס; בפרוסה אחת של גבינה צהובה 30 מ"ג כולסטרול. לשם השוואה בביצה אחת יש 300 מ"ג כולסטרול. מה שאומר שאם תאכל חבילה שלמה של גבינה צהובה לא תגיע לכמות הכולסטרול שיש בביצה אחת. גבינה צהובה היא אחד

האם יש הבדל בין הגבינות הצהובות השונות?
"כן. עדיפות אלו בעלות אחוז שומן נמוך וגבינות שאין בהן חומרים משמרים וכאלה שיש בהן כמות גדולה יותר של סידן. סה"כ פרוסת גבינה צהובה אחת יכולה להגיע עד לשליש מכמות הסידן שילד צריך לצרוך ביום. זו כמות יפה שחשובה לבניית עצמות וגדילה. בגבינות צהובות יש צבעי מאכל, צריך לדעת שאלו צבעי מאכל טבעיים שלא מהווים חסרון בריאותי".

איזה גבינות פחות מומלצות?
"גבינות בעלות אחוז שומן גבוה או בעלות חומרים משמרים בהן גבינות צהובות טבעוניות הן פחות מומלצות כי אין בהן חלבון בכלל, אין בהן סידן; הן רק נראות כמו גבינה צהובה."

ולטובת הצופים שרגישים למוצרי חלב, מה הם יכולים לשים במקום?
"אם רגישים ללקטוז צריך לדעת שבגבינה צהובה אין לקטוז בכלל. ואפשר לשלב גבינה צהובה גם אם רגישים ללקטוז סוכר החלב".

מבדיקת תוכנית חסכון עולה כי הגבינות המומלצות הן:
טרה – נועם 9%
כפיר – הצהובה הטובה לייט 5%
תנובה – עמק 5%

גבינות פחות מומלצות:
תנובה – עמק 28%
ויאו לייף – צהובה טבעונית
תנובה – גוש חלב 28%
וגה – צהובה טבעונית