לאחר הודעת המשטרה לפיה היא ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אמש (רביעי) פורסמו לראשונה ב"תוכנית חיסכון" עדויות חדשות על מה שכבר קיבל את הכינוי "שיטת ליצמן": בכירים במשרד הבריאות חשפו בפנינו פרטים חדשים על התנהלותו של סגן השר, הפעם סביב מתחם אירועים שבו אותרו מפגעים תברואתיים מסכני חיים וכיצד דרש לפני שנה בדיוק מהפקחים למצוא פיתרון לבעיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר בגן אירועים שנקרא "צל הדומים" בנאות קדומים, שם לפני כשנה, ביולי 2018, התקיימה ביקורת של משרד הבריאות שבה נמצאו שורה של ממצאים מטרידים שעלולים להזיק לבריאות הציבור. על פי הדוח אותרו במקום ממצאים לתחלואה קשה עד מוות בקרב אוכלוסייה רגישה, תשתיות חסרות המהוות סכנה מיידית, דגים שפג תוקפם, כניסת מזיקים מזהמים וקיני יונים.

דוח התברואה החמור בגן האירועים צל הדומים‎
דוח התברואה החמור בגן האירועים צל הדומים‎ | עיבוד: החדשות 12

בעקבות הביקורת המליצו המפקחים שערכו את הביקורת לסגור את המקום באופן מיידי, אלא שאז אחד מבעלי האולם פנה לבית המשפט בעניין. בסופו של דבר החליט בית המשפט לתמוך בהחלטת משרד הבריאות, אבל כחודש לאחר הביקורת, באוגוסט 2018, חלק מאותם אנשים שהמליצו לסגור את המקום נקראו לפגישה בהולה אצל סגן השר ליצמן.

בפגישה נכח גם מנכ"ל נאות קדומים, האיש שאמון על כל האופרציה במתחם של גן האירועים. הבכירים סיפרו כי במהלך הפגישה נשמע "משפט הקסם" של ליצמן לנוכחים: "תפתרו לו את הבעיה". לאחר אותה פגישה המקום למעשה המשיך לפעול ללא רישיון עסק ולטענת הבכירים גם למרות שלא תוקנו הליקויים שנמצאו ומבלי שהתבצעו שם ביקורות נוספות – במעין הסכמה או "העלמת עין".

ליצמן
"תפתרו לו את הבעיה" | צילום: אבי דישי פלאש 90

בשיחה שקיימנו עם מנכ"ל נאות קדומים הוא אישר שאכן פגישה כזו התקיימה וכי היא עסקה במספר נושאים. "באותה פגישה הוחלט להמשיך את הפעילות בתנאים שמשרד הבריאות הכתיב: 'כשנטפל בעניין אני מאשר לכם להמשיך, שלושה חודשים, אני לא יודע כמה, עד שהבעיה תיפתר באותם תנאים שהכתיבו לכם'", הסביר לנו המנכ"ל. "וזה מה שעשינו".

תגובת לשכת יעקב ליצמן: "אנו גאים בעובדה שאנו מצליחים לסייע בבעיות ביורוקרטיות מיותרות מולם נקלעים אזרחים ועסקים - על פי החוק והנוהל. מדובר באלפי פניות שמטופלות בידי ליצמן ואנשיו ואין בכך כל פסול ועבירה. כל הרמיזות לעיגולי פינות ואינטרסים אחרים בעזרה לפניות ציבור הינן שקריות ומרושעות, ללא כל אמת עובדתית".