משדר עסקים כרגיל: שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו מנסה להגיד שהכל בסדר בין ארצו לבת בריתה. למרות ההצהרות של הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי לגבי רצונו התקיף שלא לקחת חלק בתקיפה ישראלית באירן והצהרותיו של ראש הממשלה נתניהו היום - השגריר טוען שאין משבר בין המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בתקשורת יש היום, ללא ספק, נרטיב מתלהם לגבי מתח מסוים בין ישראל לארה"ב בסוגיין אירן", אמר שפירו בריאיון בלעדי ליונית לוי. "אני יכול להבין מדוע אנשים כותבים דברים מסוג זה, אך יש לזכור כי הם לא משקפים את התיאום ההדוק ואת העבודה המאומצת שעשינו יחד בכל הקשור למניעת התגרענותה של אירן".

כשנשאל השגריר האמריקני לגבי רמיזות שיוחסו למדינתו,ולפיהן אם ישראל תפעל באופן חד צדדי - היא תפעל לבד, ענה שפירו כי "אין מדובר בשיחות מסוג זה שקיימנו בינינו. מה שיש בינינו הוא שיתוף פעולה בקרב בכירים משני הצדדים, שעושים מאמצים יחד לשם אותה מטרה". עוד ציין, כי "אין ספק שאנו מכירים בישראל כמדינה ריבונית שתגיע להחלטות משל עצמה".

"אני מאמין שעד כה לא השגנו את המטרה", השיב שפירו לאחר שעומת עם דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמתח הבוקר ביקורת על הקהילה הבינלאומית ואמר כי היא לא "מותחת קו אדום", בכל הנוגע לסוגייה האירנית. "ברור שלסנקציות יש השפעה גדולה על הרפובליקה האסלאמית", הוסיף שפירו. "כמו כן, ברור שהם לא שינו את דרכם בכל הנוגע לגרעין. לכן, אנו פועלים כדי להחריף את הסנקציות, אך עם זאת - האופציה הצבאית נשארת תמיד על השולחן".

"אובמה אמר באופן ברור מה כוונותיו בנוגע לאירן"

לגבי שאלת האולטימטום האמריקני שלדעתה של ישראל יש להציב לאירן, אמר שפירו כי "הנשיא אובמה אמר בשנה שעברה, מעל בימת ועידת איפא"ק ובאופן ברור מה יש לעשות כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. הוא אף פירט את הדברים בהקשר של האיום שנשקף לישראל - שלא מתקבל על הדעת מבחינתנו".

השגריר האמריקני הדגיש, כי בכל הנוגע לפעולה צבאית מצידה של ארה"ב על אדמת הרפובליקה האסלאמית, כי "כל האפשרויות שמניתי עד כה אפשריות מבחינתנו - כדי למנוע גרעין מאירן".