את המכתב הזה מצאו חוקרי המשטרה על שולחן הכתיבה בחדר העבודה. כמה מטרים משם, בחדר הסמוך, שכבה נעה גולדרינג בת ה-3 ללא רוח חיים. אביה אסף, שחנק אותה למוות, הפנה את השוטרים שביקשו להבין את המניע למכתב. "הכל כתוב שם", אמר להם.

"ליזה, יש לי רק שאלה אחת: למה?", רשם אסף רק שעות ספורות לפני שנטל את חייה של בתו היחידה. "למה הונית אותי לחשוב שאת אוהבת אותי? שאת שם בשבילי? כשבפועל ניצלת בציניות ובאכזריות את תום לבי והנאיביות שבי כדי לטוות חוטים אליי ולהפכני למריונטה בידייך, שתעשה הכל למען שלום בית והאהבה שבאמת ובתמים שחשתי כלפייך".

"האמון המלא שלי בך הפכו לחרב פיפיות. אין גדול יותר מהבוז שאני חש כלפייך. אני מקווה שתנצלי את ההזדמנות להכות על חטא ולהתוודא על כל המעשים הרעים שחוללת בתא המשפחתי שלנו עד לנקודה זו".

"עדיין מוכן לשלום בית"

נועה גולדרינג ז"ל (צילום: חדשות 2)
נעה גולדרינג ז"ל | צילום: חדשות 2

בתיק זה אין מחלוקת על העובדות: אסף חנק למוות את נעה בתו, הילדה עם העיניים הגדולות. בכתב האישום נכתב כי המניע הוא אי קבלת העובדה שאשתו ליזה בחרה לעזוב אותו. במכתב הוא מפרט את הנסיבות: "הניתוק ההדרגתי הכואב של הקשר של נעה אתי ועם משפחתי, כשנתת לי 30 דקות בסוף יום להיות עם נעה. תראי לאיזה שפל הגענו".

לא ברור מה קרה בשעות שאחרי כתיבת המכתב, ואיך הגיע האב קר הרוח למצב כה קיצוני ובלתי נתפס. אסף לא השאיר רמזים. בדברים שהעלה על הכתב הוא הסביר כי למרות הכעס הרב שלו על ליזה, הוא עדיין מעוניין להחזיר את הגלגל אחור. "מה את רוצה ממני?", תהה. "אני עדיין מוכן לשלום בית אמיתי וכנה. תחזרי הביתה ונחזור להיות משפחה מאוחדת".

אסף וליזה נפגשו לראשונה מאז הרצח - והתגרשו

השבוע, לראשונה מאז אותו סוף שבוע טראגי, נפגשו אסף גולדרינג ורעייתו לשעבר ליזה גולדרינג בבית הדין הרבני. אסף - כשהוא נתון באזיקים ומלווה על ידי שוטרים ואנשי שב"ס, וליזה - מתוך תקווה לצאת מכאן כאישה גרושה, רגע לפני שמשפטו של בעלה לשעבר מתחיל.

"הוא אמר שהוא לא מוכן לתת גט, הוא היה עדיין בשלב הנקמנות בה", אומרת פרקליטתה של ליזה, עו"ד גילה נפתלין. לכן, עד הרגע האחרון חששו ליזה ועורכי דינה כיצד יתנהג אסף בדיון, אליו הגיע כשהוא מלווה בעורך דינו גדי זילברשלג. אבל הדיון היה קצר וענייני.

"ליזה הראתה לאסף תמונות - והוא פרץ בבכי"

ליזה ונועה גולדרינג
ליזה עם נעה, בימים מאושרים יותר | צילום:

אחרי הטקס הם שוחחו ארוכות בחדר נפרד. "היא הציגה בפניו... הוציאה לו תמונות של הילדה", מספרת עורכת דינה של ליזה. "תמונה אחת גדולה שלה, ועוד תמונה נוספת כשהיא מצולמת, ושם כתוב 'המשפחה שלי האהובה', משהו כזה. הוא פרץ בבכי".

בניגוד לפרסומים, בני הזוג לשעבר לא היו בהליכי גירושין בעת הרצח אלא פרודים בלבד, כך שלמעשה הדיון שנקבע מראש להיום היה אמור להשיג שלום בית. הרבנית ברוריה זבולוני (איפרג'ן) לקחה על עצמה לפתור את הסבך המשפחתי באופן אישי, ואף ביקרה מיוזמתה את אסף בבית הכלא. "הוא חייב לעשות את זה מרצונו ולא בכפייה", אומרת הרבנית למצלמת חדשות 2, "וכך היה, הוא אמר לה שהוא נותן לה את הגט ברצון".

בתום הדיון קיבלה ליזה את הגט המיוחל, ובני הזוג הוכרזו גרושים באופן רשמי. אסף גולדרינג, שסירב שוב לענות לשאלותינו, הוחזר אחר כבוד לתא מעצרו, שם יבלה את הימים הקרובים לקראת פתיחת משפטו, כבר בשבוע הבא. זו גם תהיה הפעם הבאה שבני הזוג - לשעבר - ייפגשו.

מקורביה של ליזה סיפרו לחדשות 2 כי קשה היה לה במיוחד להשתתף בדיון הזה, דווקא ב-1 בספטמבר, היום בו בתה נעה הייתה אמורה להתחיל שנה חדשה בגן.

הסיבה לרצח: התפרקות נישואי ההורים

כתב האישום שהוגש נגד אסף גולדרינג מפרט כיצד האב, שככל הנראה חשש מהתפרקות המשפחה ומכך שלא יראה את בתו נעה בת ה-3 איבד את עשתונותיו וחנק למוות את הילדה. בכתב האישום שהוגש לפני כשלושה שבועות מפורטת מערכת היחסים העגומה בינו לבין רעייתו לשעבר ליזה מיכאל. על פי כתב האישום, הסיבה לרצח הילדה האומללה הייתה פירוק הנישואין של ההורים.

"ביוני 2009 חזר גולדרינג לגור בבצרה בגפו", נכתב בכתב האישום. "באותה תקופה הבין שליזה תתגרש ממנו. הוא חשד כי היא מסיתה את בתו נעה נגדו וחשש שלא יפגוש בה יותר". כפי שפורסם בחוות הדעת הפסיכיאטרית שנערכה לגולדרינג, נקבע כי הוא ביצע את מעשיו בשל כעסו על אשתו ובני משפחתה, שלטענתו הרחיקו את נעה ממנו. "אסף היה מתוסכל", צוין בחוות הדעת.

כתב האישום המצמרר מתאר כיצד נטל גולדרינג ניילון נצמד, הידק אותו לפניה תוך שהוא חוסם את דרכי נשימתה. לאחר מכן, על פי כתב האישום, וידא כי לבה חדל לפעום, הסיר את הניילון, פשט את בגדיה המלוכלכים והלבישה בבגדים נקיים. לאחר מכן נטל גולדרינג כמות גדולה של כדורים וחתך את ורידיו, בניסיון התאבדות שלא צלח.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

עוד באותו הנושא:

בלעדי: תמונות מפגישת אסף וליזה גולדרינג בבית הדין הרבני

מיוחד: כתב האישום המלא נגד גולדרינג

ההספד המלא של אמא של נעה: "אהובה שלי, כמה את יפה"

התמונות האחרונות של נעה ז"ל

דודתה של נעה: "סיוט שלא מתעוררים ממנו"

חקירת המשטרה: "נעה סירבה לממתק - והאבא חנק אותה"

סבתה של נעה: "שיילך לכיסא חשמלי"

אב רצח את בתו וניסה להתאבד