בחודשים האחרונים מתכנסת במשרד החינוך ועדה מיוחדת שמטרתה להגיש הצעה לחולל רפורמה במבנה שנת הלימודים ובחופשים. הערב אנו חושפים לראשונה כי בין המסקנות שיובאו לאישור של החינוך גדעון סער גם הצעה לקצר את החופש הגדול ולהתחיל את שנת הלימודים ב-26 באוגוסט, במקום ב-1 בספטמבר.

בעד או נגד קיצור החופש? הצביעו בסקר חדשות 2 בפייסבוק

ששת הימים שקוצרו מחופשת הקיץ יוחזרו לתלמידים במהלך השנה: יום אחד יתווסף לחופש החנוכה – ובניגוד לכפי שנהוג כיום, הם ידליקו את הנר הראשון בחופש –  שלא יחל יום למחרת.

שלושה ימי חופש נוספים יהיו אחרי ט"ו בשבט, חג שבו אין כעת חופש ויביא לקטיעת רצף הלימודים בין חנוכה לבין פסח. באשר לחג האחרון, חופשתו הארוכה בין כה וכה תוארך עוד יותר, ותזכה לתוספת של יומיים. אפשרות נוספת שהדיון בה טרם הוכרע היא להכריע על שלושה ימי חופש בין יום כיפור לבין סוכות.

הוועדה שדנה בנושא במשרד החינוך פועלת בראשות שמואל סלבין. אנשיה צפויים להגיש לשר החינוך סער את המסקנות כבר בתקופה הקרובה. אם אלו יאושרו, תחל הרפורמה כבר בשנת הלימודים תשע"ג.

הדתיים ביטלו את ה"גשר" בין ראש השנה ליום כיפור

אחת ההצעות שתוכננו בוועדה הייתה ליצור "גשר" שיחבר את חופשת ראש השנה לבין יום כיפור. התכנית ירדה מהפרק בעקבות התנגדות עזה מצד אנשי חינוך דתיים, שטענו כי מדובר "בימים בעלי חשיבות חינוכית מיוחדת".

באשר לגני הילדים, סבורים חברי הוועדה כי כדאי לקצר את החופש הגדול שם בשבועיים לפחות ובמהלך החופשה להעסיק בתוספת שכר גננות או מחליפות. בנושא זה, הביעו הגננות התנגדות לקיצור החופש הגדול מחשש שהדבר רק יגביר את השחיקה במעמד המקצוע.