בעוד כחצי שבוע יתקיים תרגיל העורף הגדול "נקודת מפנה". במקרה של התחממות בצפון, מי שיהיו אמונים על ציד הרקטות ומניעת הירי הם לוחמי יחידת מגל"ן.

הצטרפות לאימונים שלהם, לקראת אותו תרגיל, אפשר לנו לשפוך אור על פעילות היחידה ולראות איך תיראה הלחימה, אם חלילה תפרוץ מלחמה נוספת.

לוחמי מגל"ן מתאמנים בצפון לתרחיש שבו תנתן הפקודה להיכנס שוב לשטח לבנון כדי לצוד את משגרי הרקטות ולפשוט על מפקדות חיזבאללה.

לקראת התרגיל בשבוע הבא, מפתח הצבא ומשכלל את היכולות כדי לקצר את משך הלחימה הבאה. רס"ן א', סגן מפקד יחידת מגל"ן, סיפר: "זה התחום שהיחידה מתמחה בו. להיכנס לעומק השטח ולצוד את משגרי הרקטות שפוגעים בשגרת החיים בנתניה, חדרה ועפולה".

כדי שהאימונים ייערכו בתנאי שטח אופטימליים וקרובים עד כמה שניתן למציאות, הוקם מודל של כפר לבנוני מיוחד במורדות הכרמל. כמו מעבר לגבול הצפון, גם שם מתחת לבתים התמימים לכאורה מסתתרים מערכי בונקרים, מפקדות ומחסני רקטות - בדיוק כמו שמפעיל חיזבאללה בלב האוכלוסייה האזרחית.

"פועלים המון בטווח התת-קרקעי. היתקלויות מכיוונים שונים והכנות לתרגילי קיצון כמו פצועים וחטיפות חיילים מתחת לאדמה, כי אנחנו יודעים שגם בזה אנחנו עלולים להיתקל", הסביר רס"ן א'.

"זה דורש מאיתנו, בסופו של דבר לעמוד במשימות תוך גילוי מיומנות הרבה יותר גבוהה", הסביר מפקד היחידה, סא"ל א'. "גם השמירה על טוהר הנשק תוך כדי העניין הזה ובמובנים מסוימים, אולי לעשות כמה תהליכים שלא היינו עושים אותם אם לא היו בלתי-מעורבים בעניין הזה".

הלוחמים יסרקו את המרתפים, הרובוטים והכלבים יהיו למעלה

מלחמת לבנון השניה - gettyimages (צילום: gettyimages -אימג'בנק)
לוחמים בלבנון. ארכיון | צילום: gettyimages -אימג'בנק

ייעשה שימוש ברובוטים מצוידים במצלמות ובכלבים, השתלטות על הכפר - ואז טיפול בטווח התת-קרקעי שייקח זמן רב. ובכל אותו הזמן, במקביל, ייערך חיפוש אחר המשגרים.

בעוד שלושה שבועות יציינו חמש שנים למלחמת לבנון השנייה. המשימה כעת מתרחבת - ובימים אלה, כשבמגל"ן מציינים 25 שנים להקמת היחידה, אפשר לספר רק על חלק מהמבצעים שלוחמיה אחראים להם - לבד ועמוק בשטח האויב. ליכולת שיפגינו הם ושאר מערכי הצבא תהיה השפעה מיידית על הזמן שנשב כולנו במקלטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק