כזה חום באמצע נובמבר אפילו ברוך, מוכר הארטיקים בחופי תל אביב, לא זוכר. שוב גל חום שובר שיאים באמצע הסתיו, בחודש שכבר מסתמן כאחד מחודשי נובמבר החמים שידענו. בבית דגן נרשם היום שיא היסטורי של 36.6 מעלות, ובאיילון 34 מעלות. עד כה, חודש נובמבר הוא החם ביותר שידענו מאז תחילת המדידות, ממש כמו אוקטובר, קודמו.

בסוף החודש יושלם רצף של 12 חודשים בהם הטמפרטורה הייתה גבוהה מהממוצע ואחרי חום כזה ומיעוט משקעים, החקלאים הם בעיקר אלה שסובלים. "ימים שלמים בין 44 ל-46 מעלות השאירו צלקות קשות מאוד על הפרי", מספר גיא בן צור, מגדל רימונים מיסוד המעלה. "זה פרי שאינו ראוי לשיווק ולמאכל".

המצב הזה גורם לעליית מחירים של חלק מהפירות והירקות, אבל דווקא הבננות שמבשילות מהר בגלל החום, הפכו לפרי הזול בארץ בימים אלה.

ברשתות האפנה כבר מתחילים להבין שאין מה להזדרז, בגדי החורף המסורתיים יכולים להישאר במחסן. עינת פורטוגלי, סמנכ"ל שיווק ופרסום ב"פוקס" אומרת כי "מעילים למשל עוד לא הבאנו לחנויות, אנחנו לא מוצאים טעם כרגע שיהיו מעילים. יש לנו בכל עונה, גם בקולקציית חורף, טי-שירטים".

ובכדי למכור את קולקציית החורף, שבכל זאת על המדפים, הרשתות ממשיכות להוריד מחירים. ובין המרוויחים מהמצב - מוכרי הגלידות. "יש גידול של 30% בקנייה מאותה תקופה בשנה שעברה", מספר אילן בר מגלידריית אייסברג.

ואם מישהו רוצה להרגיש את הסתיו, הוא צריך לטפס אל גובה של יותר מ-1000 מטרים. למרום גולן הגיעה השלכת, ובקיבוץ הפכו אותה לאטרקציה תיירותית. "אנו עורכים סיורי שלכת לאנשים שבאים לבקר ומתעניינים בבוטניקה ובאקלים", אומר שפי מור, מנכ"ל תיירות מרום גולן. "ולראות את הצבעים היפים האלה ברמת הגולן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק