מטען חבלה אחד שהובא מלבנון, חשף את העובדה שחיזבאללה מתאמן באירן. שיתוף פעולה בין צבא ארה"ב לאנשי המכון הלאומי לפירוק אמצעי לחימה של חיל ההנדסה, מגלה שפעילי טרור מתאמנים במחנות צבאיים ליד טהרן, לומדים להרכיב מטענים, ומשם יוצאים ללבנון, עירק ואפגניסטן.

"זאת רקטה 110 מ"מ שנתפסה ב'פרנקו' בסוף השנה שעברה. ברקטות מהסוג הזה עוד לא נתקלנו. החומר שממנו היא עשויה וחומר הנפץ שהיא מכילה הוא מסוג חדש", מסביר לנו סרן עמרי, מפקד המכון הלאומי של יחידת יהלו"ם. וזה רק חלק קטן מה שהם עושים.

זו הצצה ראשונה ליחידה קטנה, תפקידה לבצע מחקר טכני של כל אמצעי הלחימה של האויב, שישראל מצליחה באמצעות גופי הביון שלה לשים עליו את ידה. טילים, רקטות ומטענים, כמו הטיל נגד טנקים מסוג "קורנט", מהמתקדמים בעולם, תוצרת רוסיה שנתפס בלבנון.

מפרקים גם את המתנות של ראשי המדינה

פירוק של ה"קורנט" מלמד מהו טווח המעוף, עוצמת הנזק שהוא יכול לגרום ויכולת החדירה של מיגון הטנקים. "אנחנו עושים את החקר עצמו על מנת לייצר את הידע עבורנו", מסביר רס"ן רותם, ראש מדור תורה ופיתוח ביהלו"ם. "אנחנו פה פנימה כדי שנדע איך להתמודד מול התחמושות השונות. דבר שני, עבור גופים שונים שידעו לפתח אמצעי נגד".

צבאות זרים עמדו כאן בתור כדי ללמוד על ה"קורנט". ישראל הייתה המדינה המערבית הראשונה שהשיגה טיל כזה בשלמותו. מעקב אחר חיזבאללה וחמאס מגלה עד כמה השתפרו בייצור מטענים ורקטות, עם יכולות שיש כבר לצבא של מדינה.

גם מתנות שמקבלים ראש הממשלה ושר הביטחון לפני שיוצבו על המדפים בלשכות, ייבדקו כאן. שהם לא ממולכדים, שאין בהם מכשירי האזנה. קבוצה קטנה של אנשי מקצוע, מוקד ידע לאומי. עם הרבה ניסיון, שקט וקור רוח, שבידיים חשופות לומדים את האויב.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק